Türkiye Birincisi Ürünümüz Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’ndeydi

2681

Levent Yerleşkemizden lise ve fen lisesi öğrencilerimizin Avrupa Birliği projesinde Türkiye birinciliği elde ettiği “3-D modellerle Bakteri Nanoparçacık Etkileşimi” adlı ürün, 16 Kasım Çarşamba günü 2. Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’nde sergilendi. İTÜ Bilim Merkezi ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen şenlikte bilim gösterilerinden laboratuvar çalışmalarına bilim ve zeka oyunlarından proje sunumlarına kadar çeşitli birçok etkinlik gerçekleşti.

Fen lisesi 10. sınıf öğrencilerimiz Deniz Can Temel ve Şirin Yağmur Abacı, sağlık alanında nanoteknoloji uygulamalarını esas alan “3-D modellerle Bakteri Nanoparçacık Etkileşimi” ürününü kimya öğretmenleri Reşat Saravin’le birlikte ziyaretçilere tanıttılar.

Öğrencilerimiz, tasarladıkları “3-D modellerle Bakteri Nanoparçacık Etkileşimi” adlı ürünle 1 – 2 Nisan tarihlerinde Avrupa Birliği projesi “Irresistible” kapsamında düzenlenen “Nanoteknolojileri Uygulamalarında Sorumlu Araştırma ve İnovasyon Sergisi”nde Türkiye birincisi oldu. 30 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında ise Almanya’da Kiel Üniversitesi’nde gerçekleşen “Irresistible” projesi final toplantısı ve sergisinde Türkiye’yi temsil ederek, ürünlerinin sunumunu yaptılar. Sergide proje ortağı Almanya, İsrail, Finlandiya, Yunanistan, Portekiz, Romanya, Polonya, Hollanda ve İtalya ülkelerinin seçilen ürünleri de yer aldı.

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı’nın desteklediği ve Boğaziçi Üniversitesinin Türkiye koordinatörlüğünü yaptığı “Irresistible” projesinin amacı, sorgulamaya dayalı fen eğitimi yöntemi ile güncel bilimsel araştırma konularını örgün ve yaygın eğitime dahil ederek bilim ve toplum arasında köprü kurmak.