Tiyatrolarımız Çevre Üzerine…

2223

“Çevre Haftası” etkinlikleri sırasında ilköğretim okulu tiyatro seçmeli etkinliğine katılan öğrencilerimiz, yaratıcı drama öğretmenlerimizin rehberliğinde üç farklı oyun hazırladılar. “Tarçın”, “Güneşi Güldüren Soytarılar” ve “Çocuklarda Umut Var!” adlı bu oyunlar, 5 – 6 Haziran tarihlerinde ilköğretim okulu 1, 2, ve 3. sınıf öğrencilerimize K2’de sahneledi. Öğrencilerimizin oyunlarını 8 Haziran Cuma günü velilerimiz izleyecek.

1.sınıf öğrencilerimiz “Tarçın” adlı oyunlarında sokak köpekleri sorununu ele alıyorlar. Daha önce petshop’tan alınıp sokağa atılan, barınakta tekrar hayata dönen Tarçın’ın yeni sahibi ile olan maceralarını anlatan bu oyun, hayvan haklarına ve hayavan edinme sorumluluğuna dikkat çekiyor.

2.sınıf öğrencilerimizin “Güneşi Güldüren Soytarılar” adlı oyunlarında, patron ve adamları ormana nükleer enerji kurmak isterler. İsterler istemesine ama ormandaki tüm hayvanları karşılarında bulurlar. Hayvanların insanların kölesi olduğunu düşünen patron hayvanları alt ettiğini sanır fakat bu kez doğa tarafından cezalandırılır. Güneş Dünya’ya küsmüştür. Yenilenebilir enerji kaynakları, doğanın sınırlı nimetleri, hayvan hakları ve tüketim çılgınlığına dikkat çeken oyun, masalsı atmosferiyle seyircilere soruyor; “Biz yaşadığımız Dünya’nın sorumululuğunu taşıyoruz ya siz?”

3.sınıf öğrencilerimiz “Çocuklarda Umut Var!” adlı oyunlarında çöp sorununu ele alıyorlar. Uzaylılar bin ışık yılı önce geldikleri dünyayı tanımakta zorlanırlar. Dünya büyük bir çöp kutusuna dönmüştür. Uzaylılar ne yapacaklarını düşünürken çocuklar sorunu çözerler.