Tiyatrodan Çizgi Filme…

3624

Levent Yerleşkemizden ilkokul ve ortaokul seviyesindeki Çizgi Film Kulübü öğrencilerimiz, “Benim Evim Kitaplık” isimi bir çizgi film yaptı. Öğrencilerimiz, bu filmi Yaratıcı Drama Birimimizin “Eğitim için Tiyatro” projesi kapsamında ürettiği aynı adlı tiyatro oyunundan uyarladı.

Filmin karakter tasarımından boyama ve seslendirmesine kadar her aşamasını öğrencilerimiz gerçekleştirdi. Ayrıca müziğin yapımını da geçtiğimiz yıl 5. sınıf öğrencilerimizden Işıl Ayman üstlendi.

Kütüphane, Çizgi Film ve Yaratıcı Drama Birimlerimizin işbirliğiyle yapılan filmin amacı; kitaplarla öğrencilerimizin arasında bağ kurmak, onlara kütüphaneyi kullanma sorumluluğu kazandırmak ve onların sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek.


 

2010 ve 2011 yıllarında ilkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, yaratıcı drama uygulamalarının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Hasan Nami Güner’in yazdığı “Benim Evim Kitaplık” tiyatro oyununu iki kez sahneledi. 2015 senesinde ise Yaratıcı Drama öğretmenimiz Hafize Güner ve Çizgi Film öğretmenimiz Işıl Mısırlıoğlu, oyun metnini senaryolaştırarak çizgi filme dönüştürdü.

1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerimizin 2015 yılında tiyatrodan uyarlayıp ürettiği “Hayvan Edinme Sorumluluğu” konulu müzikal çizgi film “Tarçın”ı buradan izleyebilirsiniz.