Terakkililerin Prof. Dr. Ersin Göğüş’le Mars’a Yolculuğu

2070

Terakkililer, 2 Haziran Salı günü Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri öğretim üyesi Prof. Dr. Ersin Göğüş ile “Mars’a Yolculuk” adlı online (çevrim içi) söyleşide bir araya geldi. Lise Fizik Bölümümüzün her yıl Bahar Şenliklerimiz kapsamında düzenlediği Astronomi Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen söyleşiye her iki yerleşkemizden öğrencilerimiz ile öğretmenlerimiz katıldı. 11 IB sınıfından Tarkan Özşen’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Göğüş, Terakkilileri evlerinden Mars’a uzanan bir yolculuğa çıkardı ve onların bu yolculuğu farklı bakış açılarıyla sorgulamalarını sağladı.

Göğüş konuşmasına Jules Verne’nin “Ay’a Yolculuk” romanının yüz yıl sonra Apollo11 göreviyle nasıl gerçekleştiğini anlatarak başladı. Ardından Mars’ın neden gidebileceğimiz gezegen olarak seçildiğini diğer gezegenlerle kıyaslamalar yaparak açıkladı. Mars’a gidebilmemiz için Dünya’nın ve Mars’ın hareketlerine bağlı olarak gerekli koşullara detaylarıyla değindi. Göğüş, Mars’a ulaştıktan sonra, gezegenin karasal ve atmosfer ortam özelliklerinin Dünya ile benzerliklerinden söz etti. Mars’a giderken ve dönerken karşılaşabileceğimiz problemleri, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan örnekler vererek vücudumuzdaki değişikliklerin neler olabileceği ve bu problemlere karşı nasıl önlemler alacağımızdan bahsetti. Mars’ta kurulacak yaşam ortamının detayları neler olmalı sorusunun üzerinde durarak, Mars için geliştirilen her teknoloji ve yeni tasarımın Dünya’daki yaşamımız üzerinde nasıl değişimlere sebep olduğunu örnekleriyle açıkladı.

Konuşmasının aralarında da “Mars’a kesinlikle gitmek zorundayız.’’ diyerek Terakkililere detaylı bir şekilde nedenlerini açıklayan ve sorgulatan Göğüş, “Mars’ı ben bir macera değil, bir mecburiyet olarak görüyorum. Mars’a gidersek Dünya’daki yaşamımız garantilenecek.” öngörüsüyle konuşmasını tamamladı ve katılımcılarımızın sorularını yanıtladı.