Terakkililerin İskoçya’da Bilimle Dolu Üç Günü: Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali

2449

Her iki yerleşkemizden ortaokul 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, 16 – 19 Nisan tarihleri arasında İskoçya’da Avrupa’nın en büyük bilim festivallerinden olan Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali’ne (Edinburgh International Science Festival) katıldı.

Öğrencilerimiz 1. gün İskoçya’nın 1437’den bu yana başkenti olan Edinburgh’un dünya miras listesinde bulunan Old Town ve New Town bölgelerini gezerek şehrin ortaçağdan kalan ve Georgian döneminden günümüze gelen ilginç mimarisini tanıyarak gezdiler. 1130 yılında yapımına başlanmış ve günümüze kadar anıtsal bir yapı olarak gelmiş olan Edinburgh Kalesi’ni gezerek bu yapıyla ilgili olan efsaneleri dinlediler. Camera Obscura müzesinde eğlenceli optik deneyimler kazandılar.

Öğrencilerimiz 2. gün, festivalin merkezi olan City Art Center binasını ziyaret etti. Öğrencilerin merak ve heyecan duygularını uyandırarak geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek ve onlara ilham kaynağı olmak için kurulan bu merkezde öğrencilerimiz, tüm gün İngilizce yönergeleri dinleyerek 40 – 45 dakika süren Robo Constructors”, “ER Surgery”, “Cubesat Creator”, “Mini Mechanics”, “Virtual Worlds”, “Blood Bar”, “Zoom Box” atölyelerine katıldılar.

1670’lerde sağlık için şifalı bitkilerin yetiştirildiği, bugün kendine özel bir bitki koleksiyonuna sahip  Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesini gezdiler. 13 binden fazla bitki türünün yaşadığı bahçede, 3 milyondan fazla da korunmuş bitki örneği bulunuyor.

Öğrencilerimiz 3. Gün, Dynamic Earth merkezini gezdiler. Burada etkileşimli 3D ve 4D gösterimleriyle dünyanın ve evrenin oluşumu, Büyük Patlamadan günümüze yeryüzünün oluşumunu, gezegenimize ait canlı ve cansız varlıkların değişimlerini içeren bilgiler ve deneyimler kazandılar.

Aynı gün İskoçya Ulusal Müzesi’nde İskoçya’nın kültürünü, doğasını, tarihini aynı zamanda da dünya bilim ve sanat tarihine yön vermiş önemli buluşları, sanat eserlerini ve bu eserlere sahip olan önemli bilim insanları ve sanatçıları öğrendiler. Bu eserler arasında dünyanın en ünlü koyunu olarak tarihe geçen klonlamayla dünyaya gelmiş koyun Dolly, güç birimine adını vermiş olan James Watt’ın icat ettiği buhar makinası ve Watt’ın çalışmalarına büyük katkısı olan Thomas Newcomen’in icat ettiği Newcomen Atmospheric Steam Engine gibi bilim tarihindeki önemli çalışmaları gördüler. Aynı zamanda müzede festival süresince devam eden interaktif bilim etkinliklerinin bulunduğu alandaki etkinliklere de katıldılar.

Bu gezi sırasında ayrıca, öğrenim hayatını anaokulundan liseye Terakki’de tamamlayan ve şu an Edinburgh Üniversitesi Kimya Mühendisliği ve İşletme Fakültesi öğrencisi olan Doğa Şatır, Edinburgh’da öğrencilerimizle bir araya gelerek sohbet etti. Lisemizin IB Diploma Programından mezun olan Şatır; Terakki’deki eğitimi boyunca edindiği deneyimlerin, hedeflerini şekillendirmesine olan katkısından söz ederken, ortaokul yıllarında yaptığı Edinburgh Bilim Festivali gezisinden çok etkilendiğini, bu nedenle üniversiteyi Edinburgh’da okumak istediğini paylaştı.

  1. günde ise öğrencilerimiz İstanbul’a döndüler.