Terakkililerin Dünya Çocuk Hakları Günü

3195

Terakkili öğrenciler, “Her çocuk farklı, her çocuk eşit.” diyerek, bütün dünya çocuklarının Çocuk Hakları Günü’nü 14 – 18 Kasım tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutladı.

27 yıl önce bugün, tüm çocukların evrensel haklarını açık biçimde tanımlayan çocuk haklarına dair Sözleşme, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yürürlüğe girdi. Türkiye’nin de 1990 yılında imzaladığı bu sözleşme sayesinde yasalarda ve uygulamalarda yapılan değişiklikler sonucunda dünyanın her bölgesinde milyonlarca çocuğun yaşamında iyileşmeler gerçekleşti. Terakki’de ise çocuk haklarıyla ilgili farkındalığı artırmak ve hak temelli bir yaşama kültürü oluşturmak için 2010 senesinden beri “Çocuk Hakları Programı” yürütülüyor.

Her iki yerleşkemizden ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz, “Kendimi Çiziyorum, Karışık Salata, Benzerlik ve Farklılık Kavramlarını Tartışma” etkinlikleriyle birbirlerinin farklı yanlarını keşfettiler. “O Farklı” isimli bir film izlediler. 3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz, Görsel Sanatlar derslerinde bez üzerine “Herkes Farklı Herkes Eşit” sloganı doğrultusunda afişler hazırladı.

Öğrenme Geliştirme Merkezi Koordinatörümüz Dr. Neşat Karakelle Masalcı Dede oldu. 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerimize herkesin farklı olduğunu ve farklılıklara saygı duyulması gerektiğini masallarla anlattı. 2. sınıf öğrencilerimizden oluşan “Musical Clip Club” öğrencilerimiz de kendi hazırladıkları “We have our rights” şarkısını söyleyerek masal anlatımı etkinliğine katıldılar. Ayrıca öğrencilerimiz, 2013 yılında ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizin Çizgi Film Atölyemizde hazırladığı “Farklılıklara Saygı” konulu “Herkes Farklı Herkes Eşit” çizgi filmini izlediler.

Ortaokul 5 ve 6. sınıf öğrencilerimiz, Türkçe dersinde “Herkes Farklı Herkes Eşit” sözünü tartıştı ve bunun üzerine kompozisyon yazdılar. Jüri değerlendirmesi sonucu dereceye giren öğrencilerimize ödül verilecek. 7. sınıf öğrencilerimiz de bu konuyla ilgili aile üyeleri ya da arkadaşlarıyla 18 – 25 tarihleri arasında bir röportaj yapacak.

Ayrıca Tepeören Yerleşkemizde bayrak töreninde bütün öğrencilerimiz, “Herkes Farklı Herkes Eşit” şarkısını söyledi. Görsel Sanatlar dersinde öğrencilerimiz, Dünya Çocuk Hakları Günü’ne dair resim, slogan veya mesajlar yazarak rüzgâr Gülleri yaptılar.