Terakkililer Yaratıcılıkta Türkiye 4.sü

3294

Dünyanın en büyük yaratıcı çözüm geliştirme organizasyonu olan “DAT (Destination Imagination Affiliate Tournament)” etkinliğinde Levent Yerleşkemizden ortaokul “DI-dede” takımımız ve Tepeören Yerleşkemizden lise “Three Musketeers” takımımız “Improv (Doğaçlama)” görevinde ortaokul ve lise seviyelerinde Türkiye 4.sü oldu. Levent Yerleşkemizden ortaokul “D-VampIres” takımımız ise “Service Learning (Sosyal Sorumluluk)” görevinde ortaokul seviyesinde Türkiye 5.liği elde etti. Efes Kongre Merkezi’nde 10 – 12 Mart tarihleri arasında düzenlenen etkinliğe Türkiye genelinden 300 takım ve yaklaşık 1500 öğrenci katıldı.

Etkinlikte; Levent Yerleşkesi 6, 7 ve 8. sınıf seviyesinde Ortaokul İngilizce Destination Imagination Kulübü öğrencilerimizdenD-VampIres” takımımız, görme engelli çocuklar için sesli İngilizce kütüphane oluşturarak, bu projelerinin içeriğini ve aşamalarını ‘fabl’ tarzında bir skeçle sundu. Diğer kulüp takımımız “DI-dede”, rastgele seçilen 3 karakteri (sanatçı, filozof, vb.) içeren 3 ayrı edebi türde (western, peri masalı, vs.) 3’er dakikalık skeçler oluşturup değerlendiricilere sundu. Tepeören Yerleşkesi Lise Destination Imagination Kulübü 11. sınıf öğrencilerimizin bulunduğu Three Muskeeters; verilen 3 karakter, 3 tiyatro türü ve verilen hikaye konusunu kullanıp doğaçlama yaparak 3’er dakikalık 3 skeç hazırladılar.

Levent Yerleşkesi Ortaokul Matematik Destination Imagination Kulübü öğrencilerimizden oluşan “DI-Mission” takımımız ise hazırlandıkları “Scientific (Bilimsel)” görevi gereğince, gizli iletişim için kullanılan ‘kriptografi’ ve ‘stenografi’ bilim dallarını araştırarak, bu tekniklerin kullanıldığı iki gizli mesajı açığa çıkardıkları skeçleri paylaştı.

Tepeören Yerleşkesi Ortaokul İngilizce Destination Imagination Kulübümüzden 6 ve 7. sınıf seviyesindeki “DI-FFERENT” takımımız ve Levent Yerleşkesi ortaokul 5. sınıf öğrencilerimizden oluşan “DI Thinkers’ Crazy Solutions” takımımız, “Eğer yeryüzünden bir renk ortadan kaybolsaydı, sonuçları ne olurdu?” konusunu ele aldı. “Fine Arts (Güzel Sanatlar)” görevinde takım sunumlarını gerçekleştirdiler.

Öğrencilerimiz, takım sunumlarından arta kalan zamanlarda, t-shirt dizayn etme, rozet takası, mannequin challenge, zumba workshop ve daha birçok aktiviteye katılarak hem keyifli vakit geçirdiler, hem de kendileriyle aynı tecrübeyi yaşayan birçok akranlarıyla tanışma şansı elde ettiler. Etkinliğin en heyecan verici anı ise pazar günü kapanış seremonisinden önce gerçekleşen ‘pizza partisi’ydi.

Tepeören Yerleşkemizden öğrencimiz lise Deniz Mina Karaer (11 A Fen) etkinlikle ilgili düşüncelerini şu sözlerle paylaştı: “Destination Imagination yolculuğu beklediğimizden çok daha güzel geçti, okulda kulüp çalışmalarımızdaki kahkahalarımız, etkinlik sırasında tatlı bir heyecanla birleşerek kat kat arttı. Birlik olmayı, aynı anda birden fazla iş yapabilmeyi ve en önemlisi de ne yaparsak yapalım eğlencesiz işin eksik kalacağını en iyi şekilde öğrenme fırsatını yakaladık.”

1999 yılında kurulan Destination Imagination; öğrencilerin, hayal gücünden buluşa uzanan yaratıcı süreci STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematichs), sanat ve toplumsal hizmet alanlarındaki uygulamalarıyla öğrenmelerini sağlayarak yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Öğrenciler, Destination Imagination etkinliklerinde her yıl seçtikleri görevlerde çeşitli problemlere takım arkadaşlarıyla birlikte yaratıcı çözümler üretiyor. Etkinliklerde de bu çözümleri değerlendiricilere sunuyorlar.