Terakkililer Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda Shell Eco Araçlarını Tanıttı

2236

Shell Eco-marathon* takımlarımız Team TERAKKİ ve Turbo TERAKKİ, 6  – 9 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda kendi tasarlayıp ürettikleri ve yarıştıkları araçlar hakkında ziyaretçilere bilgi verdi. Terakkili öğrenciler, bu etkinlikte yer aldıkları Shell Eco-marathon sergisinde üniversite takımları arasında tek lise takımı oldu.

Sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek için T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Birliğinin (TİM) düzenlediği Türkiye İnovasyon Haftası 70 bin ziyaretçiyle İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinlikte, inovasyon ve girişimcilik alanında dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen isimlerinin yer aldığı konferans ve paneller düzenlendi, seçilen projeler sergilendi.

Shell Eco-marathon Europe yarışmasında 2005 yılından beri kararlılıkla yarışan tek Türk takımı Levent Yerleşkemizden Team TERAKKİ tamamen elektrikli olan Urban Concept aracıyla; Tepeören Yerleşkemizden Turbo TERAKKİ ise 1 litre benzin ile 492 km yol alabilen Prototype aracıyla sergiye katıldı. Terakkili öğrenciler ziyaretçilere, Shell Eco-marathon yarışmasından bahsettikten sonra kendi araçları ve çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

*Shell Eco-marathon; 1985 yılından beri her yıl çok sayıda ülkeden gençleri daha az enerji ile daha fazla yol kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik ediyor.