Terakkililer Slovenya’da Uluslararası Münazara Turnuvasındaydı

2598

Levent Yerleşkemizden Lise ESU (English Speaking Union) Debate Academy Kulübümüz, 08 – 12 Mart tarihleri arasında Avrupa’nın en köklü iki turnuvasından biri olarak kabul edilen “International Worlds Schools Debate Tournament Ljutomer 2017” adlı uluslararası İngilizce münazara yarışmasına katıldı. Slovenya’nın Ljutomer şehrinde düzenlenen bu yarışmada 14 ülkeden ve aralarında Türkiye Münazara Milli Takımı dahil dört ülkenin milli takımının bulunduğu 48 takım ve 180 öğrenci yer aldı.

Jüri başkanlığını Filipin münazara milli takım koçu Sharmila Parmanand ve Slovenya Münazara Birliği Başkanı Bojana Skrt’in üstlendiği turnuvanın açılışını Slovenya Başbakanı Borut Pahor yaptı.

Terakkililer bu yarışmada politik, ekonomik ve sosyal konular üzerine argümanlar geliştirip tezlerini savundu ve gelen soruları cevapladı. Yaptıkları maçlardan 6’sını kazandılar.

Öğrencilerimiz, yarışmada bu sene hazırlıklı olarak şu konuları tartıştı: “This house believes that the US should shift its foreign policy toward Russia to cooperation instead of isolation.”, “This house believes that feminist organisations should not accept male members.” ve “This house believes that we should boycott comedians who poke fun at minority stereotypes.”

Hazırlıksız olarak tartıştıkları diğer konular ise “This house believes that prisoners should be allowed to raise their children in prison.”,“This house would not listen to music containing lyrics that glorify violent and criminal lifestyles.” ve “This house belives that graffiti writing is a legitimate way of expressing political opinion.” başlıklarıydı.

Yarışmada WSDC (World Schools Debating Championship) kuralları uygulandı. Yarışmacılar bir saatlik süre içinde argümanlarını ve konuşmalarında söyleyeceklerini hazırladı. Hazırlıksız olarak münazara yapılacak konularda cep telefonu, iPad gibi elektronik cihaz kullanımı ve öğretmenlerin veya koçların öğrencilerle konuşması yasaklandı.