Terakkililer Medyada Nefret Söylemini Ele Aldı

2040

Her iki yerleşkemizde Terakkili gençler, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirdikleri “Medyada Nefret Söylemi” atölye çalışmalarını 10. sınıf seviyesinden arkadaşlarına sundu. Bu sunumu, Levent Yerleşkemizde gönüllü lise 11. sınıf öğrencilerimiz 10 Aralık Salı günü, Tepeören Yerleşkemizde ise lise Felsefe Kulübü öğrencilerimiz 13 Aralık Cuma günü yaptı.

Öğrencilerimiz ilk olarak, 5 – 6 Aralık tarihlerinde yürüttükleri atölye çalışmalarında basından ulaştıkları nefret söylemi içerdiğini düşündükleri haberleri inceleyip, Avrupa Konseyi’nin onayladığı Nefret Söylemi El Kitabı doğrultusunda tartıştılar, ifade özgürlüğü ve nefret söylemi arasındaki farkları inceledikleri haberler üzerinden kavrayarak, ortaya koydular. Daha sonra, bu çalışmaları arkadaşlarına sundular ve sunumların bitiminde 10. sınıf öğrencilerimiz soru ve yorumlarıyla tartışmaya katkıda bulundular.

Levent Yerleşkemizden 11E sınıfı öğrencimiz Vuslat Deniz Ağdağ, çalışma hakkındaki görüşlerini şöyle ifade etti:

“Öncelikle böyle bir çalışmanın herkes üzerinde bir farkındalık yarattığını düşünüyorum. Sunumu izleyen öğrencilerin yanı sıra, hazırlayan bizlere de katkısı büyük oldu. Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan medyada bu denli nefret söylemleriyle karşılaşmayı beklemiyorduk. Belki de artık alıştığımız için sorunun ciddiyetinin farkında olamıyoruz. Okuduğumuzda gözümüze çarpmayan, hatta zaman zaman bizim de kasıtlı olmadan kullandığımız bu söylemleri incelemek, üzerinde çalışma yapıp bunları sunmak günümüzde en çok ihtiyacımız olan konularda duyarlı ve bilgi sahibi olmamızı, farkındalık kazanmamızı sağladı. Her biri çok özel… Gerçekten güzel bir çalışma çıkardığımıza inanıyorum. Hiçbir karşılık veya çıkar beklemeksizin, böyle bir olanağı sağladığınız için size de ayrıca çok teşekkür ediyorum.”