Terakkililer Francophonie Haftası’nı Birçok Etkinlikle Kutladı

1958

Her iki yerleşkemizde ortaokul ve lise öğrencilerimiz, Mart sonunda Fransızca Dil Bayramı’nı temsil eden Francophonie Haftası’nı, Fransızca derslerinde yaptıkları çeşitli etkinliklerle kutladılar. Fransız dilinin zenginliğini ve Fransız kültürünü daha detaylı inceleme fırsatı buldular.

Dünya Dilleri Bölümü Fransızca Zümremizin düzenlediği bu etkinlikler çerçevesinde Fransız gastronomisinden oluşan yiyecekler her seviyeden öğrencilerimiz tarafından temin edilip satışı gerçekleşti. Bu etkinlikle öğrencilerimiz Fransızcayı günlük yaşam pratikleri içinde konuşmayı deneyimledi hem de sosyal sorumluluk projelerinde kullanmak üzere bir gelir elde etti. Ayrıca Fransız Bayrağı renklerinde giyinen öğrencilerimiz, kantinde de Fransız menüsüyle karşılaştılar. Teneffüslerde Fransızca şarkılar dinlediler.

Tepeören Yerleşkemizde lise Fransızca dersi öğrencilerimiz Louane “Jour 1” şarkısı söyledi ve 6. Liseler Arası Müzik eşliğinde Fransızca Şiir Okuma Yarışması’na (Sixième Récital Des Ados Poètes) 2.lik ödülü alan Levent Yerleşkemizden lise öğrencimiz Zeynep Başeğmez (11C) müzik eşliğinde Jacques Prévert’in “Déjeuner du Matin” şiirini seslendirdi.

Tepeören Yerleşkemizde tüm seviyelerde sınıf dışı, Levent Yerleşkemizde 9 ve 10. sınıflarla sınıf içi etkinliği olarak dileyen Fransızca öğrencilerimiz Aurasma (Hp Reveal) ve Qr code gibi programları kullanarak ünlü frankofonların hayatlarıyla ilgili bilgi yarışmasına katıldılar. Tepeören Yerleşkemizde kazananlar belirlendi ve kazanan öğrencilerimiz Sarp Yılmaz (10 IB D) ve Ada Yılmaz (10 IB E) oldu. Öğrencilerimize Alexandre Dumas’ın La Tulipe Noire kitabı hediye edildi.