Terakkili’den “Suyuna Sahip Çık!” Projesi

2718

Levent Yerleşkemizden lise öğrencimiz Mert Demirağ (11 IB I), 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında okul koridorlarının mekan olarak kullanıldığı bir yerleştirme performansı gerçekleştirdi. Bu çalışmada, arkadaşlarının tüm yıl boyunca tükettiği suların pet şişelerini ve yarım bıraktıkları suları biriktirdi. Ardından topladığı tüm malzemeleri okul koridorlarında sergiledi.

su projesi

Öğrencilerimizde çevre kirliliği, plastik kullanımı ve su israfı konusunda belirgin bir farkındalık yaratma amacıyla gerçekleştirdiği bu proje, dikkat çekici yöntemi sayesinde oldukça öğretici oldu.

Ayrıca, öğrencilerimiz koridoru kaplayan pet şişeler nedeniyle geçişlerde zorlanmalarına rağmen sergiyi bozmamak için büyük bir özen gösterdi. Bu da, öğrencilerimizin yapılan işe saygı duyma anlamında ne kadar duyarlı olduklarını hepimize göstermiş oldu.

su projesi

 

 

Bu projede 6 ay boyunca her gün, okulun tek bir katında bulunan sınıflardan bırakılan suları (yaklaşık 400 adet) topladığını söyleyen öğrencimiz Mert Demirağ, bunu yaparken amacını şu sözlerle anlattı: “Aslında başta sadece okuldaki kedi kaplarını doldurmaya yetecek kadar topluyordum ama sadece sınıfımın bulunduğu kattan bile ne kadar fazla su çıktığını fark ettiğimde elimdeki bu fırsatı değerlendirebileceğimi düşündüm.”

Bu suların tamamı ise öğrencilerimizin yürüttüğü başka bir projeye dahil edilecek ve Heybeliada’daki sahipsiz hayvanlara gidecek.

su projesi