Terakkili TEDxYouth Konferansında Nepal’deki Deneyimlerini Paylaştı

2845

Levent Yerleşkemizden lise öğrencimiz Sude Nur Demirci (11E), 20 Mayıs Cumartesi günü “Never Mind” temalı TEDxYouth*@BursaKoleji Konferansı’na katıldı. Öğrencimiz konuşmacı olarak yer aldığı konferansta, Terakki’de 2013 yılından bu yana devam eden Nepal Toplumsal Hizmet Projesi’ni ve bu projenin kendisine kazandırdıklarını anlattı.

Demirci, “İngilizce Öğretmenim Julide Barkçın bizlere ‘Never Mind’ temalı bir TEDxYouth konferansı olacağını haber verdiğinde birden aklıma geçtiğimiz şubat tatilinde, toplumsal hizmet projesi kapsamında gittiğim Nepal seyahati geldi. Bana daha önce yaşamadığım zorluklara karşı farkındalık kazandıran ve aynı anda görmediğim güzellikleri de gösteren bu projede kullanmayı öğrendiğim, ‘kafana takma çünkü hayat yaşamaya değer’ sözlerini bu konuşmamda kullanmam harika bir fikir olur diye düşündüm. Nepal seyahatinde orada yaşayan halkın zorluklara karşı mücadele ederken kullandıkları bu kelimeler beni etkilemişti. Ne yazık ki günümüzde zorluklarla karşılaştığımızda, istediklerimiz olmadığında umutsuzluğa kapılıyoruz ve yarınlarımız olduğu gerçeğini de unutuyoruz. Nepal’de ziyaret ettiğimiz köy halkının sahip olmadıkları hatta olamayacakları şeyler yüzünden umutsuzluğa ve mutsuzluğa kapılmadıklarını görmüş bir insan olarak; neden kendimi geçici şeyler yüzünden üzdüğümü proje sayesinde sorgulama şansını yakaladım. Onların umut dolu yaşam mücadeleleri bana örnek oldu. Konuşmamı hazırlamaya başlamadan önce bu tecrübemi diğer insanlarla neden paylaşmıyorum düşüncesiyle hareket etmeye karar verdim ve TEDxYouth konferansında yaşıtlarımla ve uzman kişilerle fikirlerimi paylaşma fırsatım oldu.” diyerek tecrübesini paylaştı.

Konferansta ayrıca, sanatçı Gerçek Duman, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, Fizik Öğretmeni Burçak Dağlı ve Bursa TED Koleji mezunu Buğradan Namdan konferans teması hakkında deneyimlerini öğrencilere anlattı.

 

*TEDxYouth, TED’in 18 yaş altı öğrenciler için önerdiği lisans türüdür. Bu lisans, diğer lisans türlerine göre daha fazla yaratıcılık içerir. Bir TEDxYouth etkinliği, diğer TED etkinlikleriyle aynı formattadır ve aynı kurallara uymakla yükümlüdür. Tek farkı, organizasyonda görev alan herkesin öğrenci olmasıdır.