Terakkili PYP Sergi Ünitesi Deneyimini Anlattı

1996

Levent Yerleşkemizde ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz, Eylül’ün son haftası PYP koordinatörümüz Hülya Salt Aygün’ün Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de “Sergi Ünitesi” bilgilendirme sunumunu izledi.

Sunumda öğrencilerimiz; sergi süreci, eyleme geçme, öğrencilerin ve diğer katılımcıların sergideki rolleri hakkında bilgi sahibi oldu. Ardından öğrencilerimiz, 5. sınıf seviyesinden arkadaşlarının geçen yılki “Sergi Ünitesi” tecrübelerini dinledi. Öğrencilerimizden Can Özkar (5B), yaşadığı deneyimin ona kazandırdıklarını aşağıdaki sözlerle ifade etti.

“Geçen yıl dördüncü sınıftayken sergi ünitesini işlemiştik. Sergi ünitesi, bana en çok ne kattı biliyor musunuz? Bir grubun parçası olarak, grup içinde uyumlu çalışmayı… Tabii bir tek bu değil; sergi ünitesi sürecinde bir konu üzerinde dönüşümlü düşünmeyi, odaklanmayı, grup arkadaşlarımla ve farklı öğrenenlerle iş birliği yapmayı öğrendim. Birbirimize her konuda destek olduk, birbirimizin arkasında durduk. Daha sonra anladım ki, bu beceriler; yaşamımız boyunca ihtiyacımız olan beceriler. Kısacası, okulumuzda bu ünitenin işlenmesinin tek sebebi çevreye veya topluma duyarlı olmayı öğrenmemiz değil, çalışma biçimimizle ve edindiğimiz becerilerle bizi gerçek yaşama ve de geleceğe hazırlamak. Bu yüzden sergi çok iyi düşünülmüş ve iyi tasarlanmış bir ünite. Sizin de benim gibi farklı deneyimler yaşamanızı, farklı becerileri kazanmanızı ve harika bir yıl geçirmenizi diliyorum. Teşekkürler.”