Terakkili Öğrencilerle Bilim Kurgu Konulu Öykü Yazma Atölyesi

2137

Her iki yerleşkemizde ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, 15. Öykü Yarışmamız için çalışmalarına başladılar. Ortaokul Türkçe Bölümümüzün 2019 – 2020 öğretim yılında 7. sınıflar arasında on beşincisini düzenleyeceği “Öykü Yarışması”nın bu yılki teması da geçen sene olduğu gibi “bilim kurgu” türünü kapsayacak.

Çalışmaların ilk aşamasında öğretmenlerimiz öğrencilerimize “öykü nasıl yazılır, öykü türünün özellikleri nelerdir?” konusunu anlattı. İkinci aşamada lise kütüphanemizde 30 Eylül – 4 Ekim haftasında tüm 7. sınıf öğrencilerimizle öykü yazma atölyesi gerçekleşti.

Türkçe öğretmenimiz ve yazar Tunç Kurt’un yaptığı bu atölyede öğrencilerimiz, bilim kurgu türünü tanıdı, Isaac Asimov’un bilim kurgu türündeki eseri olan “Ahmaklar”ı dinledi, öğretmenimiz öyküyü öykü unsurlarına göre inceledi. Ayrıca fantastik edebiyat ve bilim kurgu edebiyatı arasındaki farklara da değinerek bilim kurgu türünü oluşturan unsurları vurguladı.

Her bir öğrencimiz, öykü karakterlerini yaratabilecekleri karakter yıldızını içeren birer çalışma kâğıdı alıp bu kâğıda kurguladıkları bilim kurgu öykülerinin öykü özetini yazdı. 7. sınıf Türkçe öğretmenlerimiz ise bu öykü özetlerini değerlendirip öğrencilerimize geri bildirimlerde bulundular.