Terakkili Öğrencilerin Bilim ve Teknoloji Haftası

2442

Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında Levent Yerleşkemizde 6. sınıf öğrencilerimiz, 17 Mart Perşembe günü Fen Bilimleri Öğretmenlerimiz Cemil Gürel ve Ömer Kılıçsal’ın, Tepeören Yerleşkemizden 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz ise 25 Mart Cuma günü Fen Bilimleri Öğretmenimiz Aylin Sarı ve Saadet Tarakçı’nın sunumlarını izledi. Öğretmenlerimiz öğrencilerimize, bilim ve teknoloji ile ilgili son yıllarda gerçekleşen gelişmeleri anlattı.

sunum_1

Sunumda öğrencilerimiz, uzayda en uzun süre kalan Scott Kelly’nin ikizler deneyine dair detaylar hakkında bilgi sahibi oldu. Yakın gelecekte trafikte sürücüsüz arabaları görebileceğimizi, Google’ın 2 yolcu taşıyabilen, aynaları, gaz veya freni olmayan, tümüyle kendi kendine giden ilk sürücüsüz arabanın tasarlandığını ve denemelerin hayata geçtiğini öğrendiler.

Öğretmenlerimiz; robotlarla yapılan tarım, dört yeni element, kök hücre, yerçekimi dalgalarının görüntülenmesi gibi bilim dünyasında son günlerde gündemde olan konulardan da söz ettikten sonra Levent Yerleşkemizden öğrencimiz Tibet Atakan (6A), Prof.Dr. Aziz Sancar’ın Nobel ödülü aldığı çalışmasını arkadaşlarına sundu.

IMG_3057

Tepeören Yerleşkemizden 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, yıl boyunca yaptıkları deney ve etkinliklerinden oluşan, Bilişim Teknolojileri Öğretmenimiz Ekban Sarı’nın hazırladığı videoları izledi. Ardından, teknolojinin insanlara kazandırdıkları ve kaybettirdiklerini tartıştılar. Bu tartışma sırasında teknolojiye yenik düşen, sokak lambası yakıcılığı, bowling labutu diziciliği, uyandırıcılık, gökyüzü dinleyiciliği gibi mesleklerden bahsettiler. Ardından, filin diş macunu, kaybolan köpük, patlamayan balon ve mavi şişe gibi etkili ve heyecan verici gösteri deneylerini konferans salonunda tüm arkadaşlarıyla paylaştılar.

Daha sonra, her iki yerleşkemizde gerçekleşen Popüler Bilim Testi’nin sonuçları açıklandı. 6. sınıflara uygulanan bu testte Levent Yerleşkemizde en yüksek puan alan öğrencilerimiz Deniz Meydan (6A), Efe Sinanoğlu (6H) ve Okan Özant (6J); Tepeören Yerleşkemizde 6 ve 7. sınıflar arasından Kaan Şapoğlu (6B), Ata Özdoğru (6B) ve Deniz Mert Margılıç (7A), Dila Değirmenci (7A) oldu.

Etkinliklerin Facebook fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.