Terakkili Öğrenciler Suriye’nin Delegesi Oldu

2388

Levent Yerleşkemizden ortaokul JMUN (Junior Model United Nations) Kulübü öğrencilerimiz, 18 – 21 Ekim tarihleri arasında Hisar Okullarında gerçekleşen Hisar JMUN konferansına katıldı. “Küreselleşme: Ortak Bir Dil Yaratmak” başlığı altında açılan çeşitli komitelerde ülkeleri Suriye’nin delegesi olarak, Görüş Bildirgesi ve Yasa Tasarısı hazırlanmasında etkin rol aldılar.

Birleşmiş Milletler çalışmalarının simülasyon yoluyla öğretildiği JMUN Kulübünde öğrencilerimiz diplomat kimliğinde gerçekleştirdikleri araştırma, münazara ve yazı çalışmaları sonucunda konferansta sorunlara gerçekçi çözümler üretmeye çalıştı.

Terakkili delegeler; Danışma Panosu’nda “Suriyeli mültecilerin güvenli yeniden yerleşimini sağlamak” ve “Suriye’de kimyasal silah kullanımı”, İnsan Hakları Konseyi’nde “İşyerinde cinsel taciz sorunu” ve “Polis memurları tarafından ırksal profilleme”, Ekonomi ve Sosyal İşler Konseyi’nde, “Japonya’daki göçmen işçilerin mali, yasal ve fiziksel istismarını önleme” ve “Kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin pazarlanmasını önleme”, Güvenlik Konseyi’nde ise “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin yayılması” ve “Gazze Şeridi’nde durum” konularını tartıştılar.