Terakkili Öğrenciler Ahmet Kasım Han'la Buluştu

2014

Tepeören Yerleşkemizden ortaokul ve lise öğrencilerimiz, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında 24 Ekim Salı günü Doç. Dr. Ahmet Kasım Han’la “Cumhuriyet ve Demokrasi Kazanımları” konulu söyleşide bir araya geldiler.

İstanbul Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyeliği ve rektör danışmanlığı yapan Han, konuşmasına “cumhuriyet ve demokrasi” kavramlarının ne anlama geldiğini ve bu kavramların nasıl ortaya çıktığını öğrencilere sorgulatarak başladı. Ardından dünyada birçok cumhuriyet modeli olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin özgür ve demokratik dünyanın parçası olmayı arzulayan bir cumhuriyet olarak kurulduğunu, bu nedenle vatandaşlar olarak Cumhuriyet’imizi sevdiğimizi vurguladı. Ancak bu durumun bizlere aynı zamanda sorumluluklar da yüklediğinden bahsetti. Demokrasinin kendisine bağlı vatandaşlarca korunup geliştirilmedikçe solan bir çiçeğe benzediğini vurgulayan Han, iyi eğitim alarak toplumun lokomotif gücü olmaya aday olan öğrencilerimizi bu sorumluluğun bilincinde olmaya davet etti.

Konuşmasının son bölümünde öğrencilerimizin aklına takılan soruları yanıtlayan Han, ayrılmadan önce uzun süre öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle sohbet etti.