Terakkili Miniklerin Bilime İlk Adımı

2174

Tepeören Yerleşkemizde ilkokul 1 ve ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, 15 – 20 Mart tarihleri arasında Bilim ve Teknoloji Haftası etkinlikleri kapsamında “Bilime İlk Adım” etkinliği yaptı.

Bu etkinlik ile hem ilkokul 1. sınıf ve ortaokul 8. sınıf öğrencilerimizin, öğretim programlarında yer alan sorumluluk, yardımseverlik, sabır kök değerlerini keşfetmeleri, uygulamaları ve kendi potansiyellerine göre ilerlemeleri hedeflenirken, hem de 1. sınıf öğrencilerimizin ilk kez bilimsel bir çalışmanın basamaklarını deneyimlemeleri sağlandı.

8. sınıf öğrencilerimiz 1. sınıf öğrencilerimize, taze sıkılmış meyve sularıyla paket meyve sularının C vitamini değerlerini karşılaştıracakları bilimsel bir deney hazırladılar. 1. Sınıf öğrencilerimiz ortaokul fen laboratuvarımıza misafir oldular ve bu deneyle bilim dünyasına adım attılar. Ayrıca bu etkinlikle 1. sınıf öğrencilerimiz, “Sağlıklı ol sağlıklı kal” temasında öğrendikleri bilgilerini bilimsel bir deneyle ispat etme şansı elde ettiler. 8. sınıf öğrencilerimiz ise fen dersinde kimyasal değişim konusunda öğrendikleri bilgileri ders dışında farklı bir etkinlikte kullanma şansı yakaladılar.

Uygulama şu şekilde gerçekleşti:

Yerleşkemizde bulunan 1. sınıf şubelerimiz laboratuvara tek tek kabul edildi. Her şubenin öğrencileri 4 kişilik gruplara bölündü. Her dört kişilik gruba bir 8. sınıf öğrencimiz liderlik etti.

Gruplar öncelikle taze sıkılmış limon suyu ile paket limon suyunu, taze sıkılmış portakal suyu ile paket portakal suyunu C vitamini bulundurma durumlarına göre kıyasladı ve tahminlerini deney kâğıdına not etti.

Sonra, tahminlerinin doğru olup olmadığını test etmek için lider abi ve ablaları eşliğinde deneylerini gerçekleştirip veri topladılar. Topladıkları verilere dayanarak sonuç çıkardılar.

Etkinliğin sonunda da deneylerini tamamlayan öğrencilerimiz “Bilime İlk Adım” sertifikası alarak laboratuvardan ayrıldılar.