Terakkili Mezunlar Öğrencilerimizle Buluştu

732

Levent Yerleşkemizde lise ve fen lisesi 12. sınıf öğrencilerimiz, 20 Aralık Salı günü 27. Kariyer Günlerimizin “Üniversiteli Olmak” panelinde mezunlarımızla bir araya geldi. Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşen panelde konuşmacı olarak bulunan mezunlarımız: Bahçeşehir Üniversitesi Tıp (Bisep) 3. Sınıf Öğrencisi Mertcan Baş, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe 3. Sınıf Öğrencisi Özge Gürbüz, Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 4. Sınıf Öğrencisi Gökçe Meraklı, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (Suny) 3. Sınıf Öğrencisi Doğukan Yılmaz, Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği 4. Sınıf Öğrencisi Berk Özdemir, Marmara Üniversitesi Tıp 4. Sınıf Öğrencisi Baran Ertürk, Özyeğin Üniversitesi, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret ve Psikoloji Yandal 4. Sınıf Öğrencisi Milen İrem Aydemir, Sabancı Üniversitesi, Psikoloji Lisans ve Sosyal Psikoloji Yüksek Lisans 3. Sınıf Öğrencisi Deniz Ergun.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm sene boyunca Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor. Bu doğrultuda gerçekleşen “Terakkili Mezunlar Üniversitelerini Anlatıyor: ‘Üniversiteli Olmak’ Paneli”nde lise mezunlarımız, üniversitelerindeki akademik hayatı anlatırken, Terakkideki kazanımlarının şimdiki yaşantılarını nasıl etkilediğini de paylaştılar.

Mezunlarımız ilk olarak, üniversitelerinin fiziksel, sosyal, teknolojik alt yapısını; ödevleri, uygulamaları, projeleri, yayınlarıyla birlikte sınav ve değerlendirmelerinin nasıl olduğunu anlattılar. Çift ana dal, yan dal programları, bu programların sunacağı fırsatlar ve beraberinde getireceği yük ve kazanımlardan bahsettiler. Yurtdışı bağlantıları, sosyal olanakları, kulüpleri, staj imkânları, iş bulmada sağladığı kolaylıklardan söz ettiler. Üniversitelerinin hayata ve iş dünyasına hazırlama şeklini, bireysel olarak kendilerinin yarattığı olanakları anlattılar. Bununla birlikte akademisyenlerin yaklaşımlarını, ilişki kurarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladılar.

Ayrıca, lisedeki kazanımların üniversite yaşantısına etkilerine de değinen mezunlarımız, Terakki Lisesinden mezun olmanın akademik açıdan gücünü, özellikle birinci sınıfta çok yoğun hissettiklerini, I. Sınıfta akademik olarak zorlanmadıklarını belirttiler.

Terakkide öğretmenleriyle kurdukları güçlü bağ ve ilişkinin üniversitede öğretim görevlileriyle daha kolay ilişki kurmalarına yardımcı olduğunu ifade ettiler. Aynı zamanda PDR’nin yürüttüğü kariyer çalışmalarının seçimlerini doğru yapabilmelerine katkı sağladığını dile getirdiler.

Daha sonra mezunlarımız öğrencilerimize;

  • Şu anda okudukları bölümü/ üniversiteyi seçerken zihinlerinde oluşan fikirlerin yıllar içinde değişebildiğini,
  • Tercih döneminde üniversite seçiminin öncelikli olduğunu ancak, okurken ve derslerin içindeyken okumak istedikleri bölüm seçiminin daha öncelikli olmasının doğru bir yol olduğunu fark ettiklerini,
  • Üniversite ve bölüm seçme aşamasında; üniversitede ne okumak istediklerini araştırmalarını,
  • Okulda gerçekleşen tüm etkinliklerden faydalanmalarını,
  • Tercih döneminde üniversite tanıtımlarına gitmelerini,
  • Tercihlerini yaparken ailelerini ve öğretmenlerini dinlemelerini ancak kendi kararlarını vermelerini ve bunun da sorumluluğunu almalarını, karar verme aşamasında yurtiçi ve yurtdışındaki hedefleri doğrultusunda araştırma yapmalarını önerdiler.