Terakkili Mezunlar Öğrencilerimizle Buluştu

2278

Levent Yerleşkemizden lise 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, 19 Ekim Çarşamba günü 21. Kariyer Günlerimiz kapsamında gerçekleşen “Mezunlarla Sohbet” panelinde Terakkili mezunlarla bir araya geldi. Mezunlarımız, sınava hazırlık süreci ve iş hayatına dair öğrencilerimizle deneyimlerini paylaştı.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisimizin düzenlediği panelde konuşmacı olarak yer alan mezunlarımız; Fen Lisesi 2016 Mezunu, Boğaziçi Dil Bilim 1. sınıf öğrencisi Deniz Baran Aslan; 2016 Mezunu, Acıbadem Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Ömer Orhun; 2015 Mezunu, Özyeğin Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi Kaan Sayın; 2011 Mezunu, Bilgi Hukuk Lisansı Bilgi Ekonomi Hukuk Master öğrencisi Ece İrem Şentürkler; 2011 Mezunu, ODTÜ Psikoloji lisans, Bilgi Üniversitesi Endüstri Psikolojisi Master öğrencisi Yasemin Beşkardeşler’di. 2009 mezunlarımızdan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Aykut Purde ise panelin moderatörüydü.

Mezunlarımız lise dönemindeki akademik hayatında önemi üzerinde durarak, okullarının tüm imkanlarından sonuna kadar faydalanmaları gerektiği önerisini paylaştılar. Terakki Lisesi’nin akademik açıdan güçlü kadrosu ve öğretmenlerinin her zaman öğrenciyi destekleyen tutumlarının üniversite yaşamında hayatlarını nasıl kolaylaştırdığını anlattılar.

Öğrencilerimizin 11. sınıftan itibaren üniversitede ne okumak istediklerini araştırmalarını, okulda gerçekleşen etkinliklerden faydalanmalarını, üniversite tanıtımlarına gitmelerini, ailelerini ve öğretmenlerini dinlemelerini ifade ettiler. Bununla birlikte, kendi kararlarını verme sorumluluğunu almalarını, karar verme aşamasında yurt içi ve yurt dışındaki hedefleri doğrultusunda araştırma yapmalarını, yaz okullarına katılmalarını tavsiye ettiler.

Dersi derste öğrenmenin faydasını, farklı tipte denemeler çözmenin önemini, sıkılıp yorulup vazgeçme noktasına geldiklerinde pes etmemeleri gerektiğini, 12. sınıfın başındayken geçmiş yıllardaki tüm konuların öğrenilmiş olmasını, 9 ve 10. sınıf konularından eksikleri varsa tamamen kapatmalarını, okul sınavlarına hazırlıklı gelmeyi ve öğrenmeye odaklanmalarını, herkesin hedefleri doğrultusunda çalışması gerektiğini belirttiler.

İş dünyasına adım atan mezunlarımız ise iş görüşmelerinden bahsetti. İşe alımlarda üniversite mezunu olmanın ve İngilizce bilmenin artık sıradan bir özellik olduğunu, iş dünyasının farklılıklara önem verdiğini açıkladılar. Neredeyse her iş görüşmesinde karşılaştıkları önemli soruları paylaştılar. Yaz stajları, yurt dışında edindikleri staj tecrübeleri, sosyal sorumluluk projesi olarak neler yaptıkları, hayalleri, hayallerinden neleri gerçekleştirdikleri, rakiplerinden farklı neler yaptıkları sorularının iş hayatında belirleyici olduğunu vurguladılar.

Tüm mezunlarımız öğrencilerimize; kendilerine inanmaları, güvenmeleri, pes etmemeleri ve mutlaka fark yaratmalarını söyledi.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, her yıl öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor. Bu yıl gerçekleşecek diğer etkinlikler; “YGS_LYS ve Yurtdışı Üniversitelerini Tanıma Konferansları”, “Başarı Öyküleri, “Meslek Tanıtımları”, “Üniversite Terakki’de: Tadımlık Dersler”, “Rektörlerle/ IK Uzmanları İle Buluşma”, “Ocak ve Haziran Dönemi Üniversite Gezileri”, “Sunny ve BAU Apply Tanıtımı”, “Geleceğin İnsan Kaynakları Eğilimi ve Kariyer Planlaması”, “Sömestri ve Yaz Tatili Meslek Gözlem Çalışmaları”,  “Dekanlarla Buluşma” ve “Tercih Konferansı”.