Terakkili Kuantum Programlama Eğitimini Başarıyla Tamamladı

748

Levent Yerleşkemizden lise öğrencimiz Oya Ok (10IB F), Türkiye’nin ilk kuantum teknolojileri topluluğu olan QTurkey’in Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlediği “Introduction to Quantum Programming” atölyelerini 82 puanla tamamlayarak diploma almaya hak kazandı.

Kuantum Programlamaya Hazırlık (QPrep) eğitimleri, Kuantum Fizik teorisinin prensipleri üzerine çalışan Kuantum Bilgisayarların Tanıtımı, Kuantum Yazılım için gerekli olan Lineer Cebir ve Matris ve Python yazılımını içeriyordu. Kuantum Programlamaya Giriş (QBronze) eğitimi ise kuantum bilgisayar sistemlerinin alt yapısını oluşturan kuantum bitlerine (kübitlere), kübitler üzerinde uygulanan kapılara, kuantum devrelerine, kuantum durumlarına, dolanıklık, süperpozisyon, kuantum teleportasyon, süper yoğun kodlama ve kuantum yazılımsal algoritmalar (Grover’ın Araştırma Algoritması’na) üzerineydi. Bu konulara ek olarak, olasılıksal durumlar ve rotasyon ve yansıma gibi kuantum yazılımın başka özellikleri de eğitimin kapsamındaydı. Bu eğitimlerde öğrencilerin diploma alabilmesi için girdikleri sınavlar sonucunda not ortalamasının 70 ve üzeri olması gerekiyor.

Öğrencimiz ayrıca Eylül ayında yine QTurkey’in düzenlediği “Liseler için Kuantum Fiziği” eğitimine de katılarak sertifikasını aldı.

Öğrencimiz içinde yer aldığı kuantum programlama eğitimiyle ilgili görüş ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Kesinliklerle dolu dünyamızda bir sürü olasılığın bir arada yer aldığı bir bilim alanının varlığını öğrenmek benim başta çok ilgimi çekti. Kuantum fiziğine önceden de duyduğum bir ilgi vardı, bu nedenle kuantum fiziğinin başka disiplinlerde olan etkisini görmek istediğim için kuantum yazılım eğitimine başvurmaya karar verdim. Eğitimin başlarında, içerdiği ileri seviye matematik konseptleri nedeni ile biraz zorlansam ve devamlı bir şekilde kendi becerilerimi sorgulasam da, böyle alternatif bir teknolojinin gelişmesini kendim tanıklık ettikten sonra duyduğum ilgi ve alanda kalmaktan yana olan kararlılığım arttı. Bana sunulan bu imkânı gerçekten değerlendirmek ve çalışarak elimden gelebildiği kadar konuları anlamaya çalışmayı hedefledim. Üç hafta boyunca çalışmanın sonucunda bu programları başarıyla bitirebilmek beni çok mutlu etti; fakat beni daha da mutlu eden bu programların bana sağladığı farklı bakış açıları oldu. Ders materyallerini öğrenmenin yanı sıra farklı arka planlardan gelen ve kuantum yazılım teknolojilerine ilgi duyan insanlarla tanışmak, onların çalıştığı alana duyduğu ilgi ve istikrarı görmek ve aynı zamanda görüş ve düşüncelerine tanıklık etmek benim hem kuantum yazılıma hem de dünyaya karşı olan bakış açımı çok değiştirdi. Beni bu eğitime yönlendiren Fizik öğretmenim Mevlüt AKSOY’a ve eğitim süreci boyunca üzerimde emeği geçen bütün öğretmenlerime çok teşekkür ederim.”