Terakkili Gençler Yelkenli Tekne İnşa Ediyor

2425

Levent Yerleşkemizden Lise Denizcilik Kulübü öğrencilerimiz 2016 yılının Kasım ayında başladıkları 5 metrelik pirat sınıfı yelkenli tekne imalatı çalışmalarında sona yaklaşıyor.

Denizcilik Kulübümüzün düzenlediği Yelken Eğitimi Kampı’na katılan öğrencilerimiz, kendi yaptıkları bir yelkenliyle denizde yol almayı hayal etti. Denizcilik Kulübümüzde öğrencilerimize rehberlik eden Fizik Öğretmenimiz Ahmet Astepe de onların hayaline ortak olarak, yelkenli teknenin inşası için çalışmalara başladılar. Öğrencilerimiz ilk olarak inşa edecekleri yelkenli tekne için plan araştırması yaptı. Bu araştırmalar sırasında gerekli malzemeleri nasıl temin edeceklerini, tekne inşası konusunda uzman olan kişilerden nasıl yararlanabileceklerini de öğrendiler.

Öğrencilerimiz gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra okulumuzun marangozhanesinde platform hazırlayıp teknenin omurga imalatı için ilk adımı attılar:

Teknenin arka aynasının montajını yaptılar. Teknenin baş ve kıç tarafını sabitlediler.

Teknenin 11 adet postasını kestiler. Plana göre omurgaya montajını gerçekleştirdiler.

Yan çıtaları postalara alıştırdılar ve montajı yaptılar.

Teknenin dümen palasını kestiler. Alıştırma işlemini gerçekleştirdiler.

Daha sonra, geçtiğimiz öğretim yılında bitirdikleri tekne omurgası üzerine kaplama çalışmalarına geçtiler:

Tekneyi ters çevirerek karina kuşaklarını alıştırıp yapıştırdılar.

Teknenin karina ve bordasını kestiler. Ardından yerlerine alıştırıp yapıştırdılar.

Teknenin ön bodoslamasını kestiler ve alıştırdıktan sonra teknenin bordasına macun çektiler.

Öğrencilerimiz ilk günkü heyecanlarını kaybetmeden çalışmalarına devam ediyor. Hedefleri 2018 yılının Nisan ayında kendi emeklerinin ürünü olan yelkenli teknelerini suya indirmek…

2015 yılında ise Tepeören Yerleşkemizden lise hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, “Çanakkale 2015 – Sosyal ve Kültürel Değerler” Projesi kapsamında “Barışa ve Dostluğa Kürek Çek” sloganıyla tasarımından çizimine, inşasından donatımına kadar kendi kişisel becerilerini kullanarak bir deniz kanosu üretti. Ayrıca aynı yıl içinde Levent Yerleşkemizden Denizcilik Kulübü öğrencilerimiz, Türkiye’nin eğitim amaçlı tasarlanan ilk ve tek yelkenli gemisi STS Bodrum Okul Gemisi’yle disiplinlerarası denizcilik ve yelken eğitimi seyri yaptı.