Terakki Vakfı Okulları İkinci Yerleşkesini Açıyor

2655

Terakki Vakfı Okulları 2014 – 2015 eğitim ve öğretim yılında Anadolu yakasında ikinci yerleşkesini açıyor.

Terakki Vakfı Okulları 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Anadolu yakasında ikinci yerleşkesini açıyor. 137 yıllık deneyimini yeni açılacak olan okullarına da taşıyacaklarını ifade eden Terakki Vakfı Okulları Genel Müdürü Mehmet Güneş, Tuzla/Tepeören bölgesinde yapımına başlanan okullarının inşaatının tamamlanmak üzere olduğunu ve anaokulundan liseye öğrenci alımlarına bu yıl başlayacaklarını söyledi.

Türkiye’nin köklü okullarından biri olan Terakki Vakfı Okulları’nın, yılların birikimi ile olanakları ve kaynakları kullanma, artırma ve yönetme konusunda ustalaşmış, geçmişi ile bugünü, bugünü ile geleceği bir potada eritmiş Türk eğitim dünyasında da önemli bir yer edindiğini ifade eden Genel Müdür Mehmet Güneş, “Öğrenmenin her bir öğrencide ayrı ayrı gerçekleştiği gerçeğiyle Terakki’de eğitim sistemimizi öğrenci merkezli bir yaklaşımla sürekli olarak düzenliyor ve çeşitlendiriyoruz. Örneğin hedeflerimize ulaşmak için yalnızca sınav odaklı bir eğitim anlayışı yerine Anaokulundan Lise sona kadar öğrencilerimizin tüm gelişim alanlarını kapsayacak kurumumuza özgü programlar ve etkinlikler uyguluyoruz” dedi.

EĞİTİME BAKIŞI VE FARKI

Öğrencilerimizin özgüvenlerinin, hoşgörülerinin, estetik duyarlılığa sahip mizah anlayışlarının, sanata bakışlarının ve yeteneklerinin, bilime, topluma ve çevreye katkılarının gelişmesini sağlamak adına birçok faaliyetler yaptıklarını dile getiren Mehmet Güneş konuşmasına devam ediyor: “Bunu da yaparken Sosyal Bilim derslerinin kazanımlarına, Fen ve Matematik derslerinin kazanımları kadar önem veriyoruz. Terakki’de öğrencilerimizi doku laboratuvarından bilimsel proje odalarına, felsefe sınıfından yarışma gruplarına kadar pek çok bilimsel ortam ve etkinlikle buluşturuyoruz. Yüzmeden masa tenisine kadar pek çok spor dalıyla tanıştırıyoruz. Ayrıca farklı müzik aletleriyle ilgilenebilecekleri çeşitlilikte müzik atölyeleriyle, web tasarımdan yazılım üretmeye kadar bilgisayar ve teknoloji çalışmalarıyla, çizgi film, stop motion film çekiminden heykel ve seramik atölyelerine kadar çok çeşitli alanlarda faaliyetlerle öğrencilerimizi destekliyor ve böylece çok yönlü gelişmelerine katkı sağlıyoruz.”

ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJELERİ, İŞBİRLİKLERİ

Mehmet Güneş, 2004 yılından beri 33 uluslararası projede yer aldıklarını vurgulayarak projeler hakkında şu bilgileri verdi: “Ulusal ve uluslararası platformlarda pek çok okul, üniversite, akademik ve resmi kurumla işbirliği yapıyoruz. Bu çerçevede, 2004’ten beri 33 uluslararası projede 1500’e yakın öğrencimiz ve 500 civarında öğretmenimiz görev aldı. Bu projeler içerisinde 600 yabancı öğrenci ve 321 yabancı öğretmeni ülkemizde ağırladık. Gerçekleştirilen bu projelerle de öğrencilerimiz, iletişim becerileri, kendileri ve kültürleri hakkında farkındalık, başka kültürlerle birlikte çalışma, paylaşma ve elbette ki yabancı dil becerileri gibi pek çok değerli kazanımı yüksek motivasyonla günlük yaşamlarına katıyorlar.”

YABANCI DİL EĞİTİMİ

Avrupa Konseyi Avrupa Ortak Dil Çerçevesi (CEFR ) kapsamında Avrupa dil standartlarına uyumlu bir programla öğrencilere yabancı dil eğitimi verdiklerini belirten Mehmet Güneş, “Her seviyede CEFR tabanlı öğretimimizi en iyi şekilde uyguluyor ve öğrencilerimizin, öğrendikleri yabancı dillerdeki becerilerini İngilizce için University of Cambridge ESOL, Fransızca DELF ve Almanca FIT ve İspanyolca DELE gibi uluslararası tanınırlığı olan sertifika sınavlarıyla ölçüyoruz. Müfredat çalışmalarımıza paralel olarak, EAQUALS gibi uluslararası bir kuruluştan programımız için akreditasyon alma çalışmalarımız da sürmektedir. Ayrıca müfredat çalışmalarımıza paralel olarak, EAQUALS  (Evaluation and Accreditation of Quality in Language Services – Avrupa Dil Kalite Kuruluşu) gibi uluslararası bir kuruluştan programımız için akreditasyon alma çalışmalarımız sürmektedir” diyerek yabancı dil eğitime verdikleri öneme değindi.

NEDEN İKİNCİ BİR OKUL ?

Tuzla/Tepeören bölgesinde yeni yapılacak yerleşkede de Terakki’nin köklü geçmişine dayanan ilkeli eğitim anlayışını yansıtacak ve eğitimde elde ettikleri başarıları ve bu başarıyı getiren tüm değerleri aynen koruyacaklarını vurgulayan Mehmet Güneş, “Kaliteli eğitim; çağdaş fiziki koşullar, çeşitli ve etkili donanımlar, nitelikli öğretmenler ve yönetici kadrosu ile verimli işleyen bir sistem anlamına geliyor. Bu nedenle eğitim hizmeti çok özenle tasarlanıp hedef ve ilkeleriniz doğrultusunda hazır olduğunuzda sunmanız gereken bir hizmettir. Velilerin Anadolu Yakasındaki eğitim beklentileri, ihtiyaçları ve yukarıda sözünü ettiğimiz tüm başarılı uygulamalarımız bizi İstanbul Anadolu yakasında Tuzla Tepeören bölgesinde yeni bir okul açmaya götürdü” diye konuştu.

Yerleşkemiz aynı zamanda çok amaçlı bir kültür ve spor merkezi olmasını hedeflediklerini söyleyen Mehmet Güneş yerleşkenin özellikleri hakkında şu bilgileri aktardı: “Toplamda 68.166 m² arsa alanında, 43.658 m² kapalı, 54.379 m² açık alana (oyun alanları, yeşil alanlar vb) sahip yeni yerleşkemizde ayrıca çok amaçlı 650 kişilik büyük bir kültür merkezi de yer alacak. Yerleşkemizde binalarımız yeşil bina (LEED, Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikalı olacak. LEED Sertifikası tüm dünyada en çok bilinen, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş bir çevre dostu bina sertifikasıdır. LEED sertifikalı binalar aynı zamanda verimli enerji kullanımıyla, suyu daha tasarruflu kullanan, çevreye duyarlı ve daha sağlıklı yaşanabilir mekânlardır. Tuzla/Tepeören Yerleşkemizde, biriken yağmur sularını 2000 ton’luk su sarnıcında toplayarak yeniden kullanım için depolarken, foto voltaik paneller ve aydınlatmada kullanacağımız led armatürlerle elektrik ihtiyacımızın % 35’ini güneş enerjisinden sağlayarak ciddi bir elektrik tasarrufu gerçekleştireceğiz.”

KADROMUZ ŞİMDİDEN HAZIR

Eğitim kadrosunun şimdiden hazır olduğunu belirten Mehmet Güneş, şunları söyledi: “Terakkinin eğitimdeki başarısının arkasında olan 137 yıllık deneyim ve bilgi birikimini taşımak ve yaşatmak için eğitime önümüzdeki yıl başlayacak okulumuzun yönetici ve farklı branşlardan öğretmen kadrosunun önemli bir bölümünü bugünden oluşturduk. Bu kadrolar 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı başından beri Levent Yerleşkemizde Terakki kültürünü tanıyıp yaşamak ve en önemlisi de başarılı uygulamalarımızı Tuzla/Tepeören’e transfer edebilmek için çalışıyorlar. Böylece tek ve biricik olan Terakki eğitim yaklaşımını ve birikimini iki yerleşkemizde de yaşatıyor olacağız. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında yine Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise olarak hizmet vermeye başlayacak olan yeni okulumuzda, Terakki birikimini ve tecrübesini yaşatacak, bugünün eğitim gerçeklerinden kopmayan ve geleceğin bilinmeyen dünyasına insan yetiştiren tam donanımlı ve teknolojik bir eğitim kampüsü olacak.”

Bu yazı www.eğitimtercihi.com ve Artı Eğitim Dergisi’nde yayımlanmıştır.