Terakki Öğrencileri Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeydi

206

Her iki yerleşkemizden ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, 8-16 Ocak tarihleri arasında “Kültür ve Miras” teması etkinlikleri kapsamında Türk ve İslam Eserleri Müzesi gezisine katıldı.

Kültürel mirası koruma bilinci kazanma ve müze gezme kültürü oluşmasına katkı sağlayan gezi, öğrencilerimizin kendilerine rehberlik edecek sosyal bilgiler öğretmenlerinden müzeye ilişkin bilgilendirmeyi dinlemesiyle başladı. Ardından çalışma ekiplerine ayrılan öğrencilerimiz, Google Form olarak hazırlanan gezi kitapçığının ilk bölümündeki harita çalışması ile Hipodrom alanındaki kalıntıları fark ederek öğrendiler. İbrahim Paşa Sarayı incelemesiyle Osmanlı Devleti Dönemi’nin kent tarihindeki yerini tespit ettiler. Ardından müzenin ana salonunda yer alan Türk İslam Devletleri eserlerini inceleyerek, Türk- İslam sanatının özelliklerini ilgili eserler üzerinden keşfettiler.

Müze eğitiminin ikinci bölümünde öğrencilerimiz, Etnografya Salonu’nda bulunan galerilerde XIX. yüzyıl İstanbul’unda günlük hayatın izlerini aradılar. Gezinin bu bölümünde ise öğrencilerimiz, İstanbul’un geçmişten günümüze çok katmanlı yapısını fark ettiler.

Öğrencilerimiz, gezinin son aşamasında müzenin terasından tarihi yarımadada gördükleri yapıları tespit etmeye çalışarak birbirleri ile sohbet ettiler, öğretmenlerinin geri bildirimleri ile kültürel mirasımızın önemini, korunmasını ve tanıtılması için kendilerine düşen sorumlulukların neler olduğunun farkına vararak müzeden ayrıldılar.

Öğrencilerimiz, etkinlikte müzede birlikte çalışmayı deneyimleyerek gezi ve atölye çalışmalarına aktif katılım sağladılar; araştırma, inceleme ve kültürel mirasa duyarlılık becerilerini geliştirdiler.

Gezi sonrası yapılan değerlendirmede öğrencilerimiz deneyimlerini şöyle ifade ettiler:

Tarihi eserleri görmek keyifliydi. Merak ettiğim eserlerdi. Yakından görmek heyecan vericiydi müzeyi önceden inceleyip bilmece de hazırlamıştım bilmecenin cevabını yakından görmek çok güzeldi.  Ayrıca müzenin ve eserlerin iyi korunduğunu söyleyebilirim.
Atlas Tekin Katyap (Levent – 6C)

Müzede bizi bir aslan karşıladı. Sonra Türk İslam Eserleri Müzesi’nin güzelliğini görme şansımız oldu. İçeride çok ilginç eserler vardı. Kilimlerden kemerlere kadar eski ve ihtişamlı nesneler yer alıyordu. Abbasilerin, Emevilerin, Büyük Selçukluların, Beyliklerin, Anadolu Selçukluların ve Osmanlıların dönemine ait eserler gördük. Müzenin kendisi bile eski bir saray olması çok ilgi çekiciydi. Genel olarak çok keyifli bir geziydi.
Sude Özoğul (Levent – 6E)

Türk İslam Eserleri Müzesi gezimiz gerçekten çok zevkliydi. Birbirinden farklı eserler kilimler ve halılar gördük. İlk ilgimi çeken şey Cizre Ulu Camii’nin büyük kapısının o büyük tokmağıydı. Sadece bir tanesi vardı, diğerinin maalesef çalındığını öğrenmek beni üzdü.  Halılar çok güzeldi. Yapılırken çok emek verildiğini düşündüm. Etnografya bölümündeki eserler ilgi çekiciydi. “Karagöz ve Hacivat” bölümünü çok ilgimi çekti.
Karun Çağlı (Levent – 6F)

Tarih ve kültürle ilgili önemli bilgiler edindiğim çok güzel bir geziydi. Özellikle Türk gelenekleri ile ilgili olduğu için çok ilgimi çekti. Kültürel değerleri öğrendiğim, kültürel mirasa ait birçok unsuru bir arada gözleyebildiğim bir müze olması bana çok şey kattı.
Deniz Doğruel (Levent – 6F)

Gezi çok güzel geçti. Müze çok ilginçti ve birçok şey öğrendim. Ayrıca açık havada tarihi eserleri incelediğimiz kısım çok keyifliydi. Biraz daha vakit olsaydı ve müzedeki eserleri daha çok inceleyebilseydim daha güzel olurdu.
Mercan Akbulut (Levent – 6I)

Çok güzel bir geziydi. Geçen yıl gittiğimiz Arkeoloji Müzesi’nden sonra bu müzeye gitmeyi merakla bekliyordum. Farklı türden eserler ve objeler görmek onları incelemek hoşuma gitti. Öğretmenimize verdiğimiz sözü tuttuk cihazlarımızı öğretmenimizin dediği gibi kullandık, böyle eğlenceli gezilerin tekrar yapılmasını istiyorum.
Burak Kaya (Tepeören – 6D)

Öncelikle geziyi organize eden öğretmenlerimize teşekkür etmeliyim. Çünkü gezi benim ve arkadaşlarımın çok hoşuna gitti. Yolculukta sıkılmadık, müzede ise gezdiğimiz müze binasının Osmanlı Devleti’ne ait olması etkileyiciydi. İçeride gördüğümüz eserleri adım adım form ile takip etmek işimize çok yaradı. Fark etmeyeceğim eserleri arayıp bulmamı ve hakkında bilgi sahibi olmamı sağladı.
Ela Abul  (Tepeören – 6A)

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde farklı deneyimler yaşadım çünkü daha önce gitmediğim bir tarzda olan bir müze çeşidiydi. Aynı zamanda orada farklı eserleri yorumlayıp bir sonuç çıkarmak beni eğlendirdi.
Eliz Aydın (Levent – 6C)