Tasarıma İlham Veren Doğa

936

Her iki yerleşkemizden ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz, 11 Ocak Çarşamba günü “Tasarıma İlham Veren Doğa” kitabının yazarları Zehra Kasap ve Şenay Kasap’la çevrim içi ortamda buluştu. Eğitim lideri ve koçu, Özel Şişli Terakki Anaokulu ve İlkokul Müdürü Zehra Kasap ile Yazar/Eğitimci Şenay Kasap, öğrencilerimizle doğanın öğreticiliği üzerine söyleşti.

Öğrencilerimizin “Dünya’nın İşleyişi” disiplinler üstü teması sorgulama derslerinde inceledikleri “Tasarıma İlham Veren Doğa” kitabı kapsamında gerçekleşen söyleşide yazarlar, doğanın ilk çağlardan bu yana insanlığa yol gösterici olduğunu ifade ettiler. İnsanların bir şeyleri üretirken bilinçli ya da bilinçsiz olarak doğayı taklit ettiğini, gelişen teknolojiyle birlikte bunun sadece şekil değiştirdiğini anlattılar.

Öğrencilerimize, “Doğa nedir? Doğaya karşı sorumluluklarımız nelerdir? Bizler doğanın içinde nasıl yer alabiliriz?” gibi soruları yönelttiler. Biyomimikri kavramının en yalın haliyle doğadan öğrenme olduğunu belirten yazarlar, biyomimikri tasarımlarının en az malzeme ve enerjiyle en yüksek performansı sergilediğini, kendi kendilerini onarma özellikleri olduğunu, geri dönüşümlü ve doğa dostu olduklarını, sessiz çalıştıklarını, estetik yapıları bulunduğunu, dayanıklı, uzun ömürlü ve esnek olmaları bakımından da yeni teknolojik çalışmalara örnek oluşturduklarını vurguladılar. Söyleşi sonunda ise öğrencilerimiz, “Tasarıma İlham Veren Doğa” kitabından yola çıkarak hazırladıkları tasarımları yazarlarla paylaştılar.