Söyleşi: Nesrin Erdoğan ile Türkan Saylan Üzerine

143

Her iki yerleşkemizde öğrencilerimiz, “Türkan Saylan” kitabının yazarı, aynı zamanda öğretmenimiz Nesrin Erdoğan ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşi, Levent Yerleşkemizde 3. sınıf öğrencilerimizin katılımıyla 10 Ekim Salı günü, Tepeören Yerleşkemizde 3. ve 4. sınıf öğrencilerimizin katılımıyla 12 Ekim Perşembe günü gerçekleşti.

Nesrin Erdoğan söyleşide Türkan Saylan’ın çocukluğundan, ailesinden, öğrenmeye olan merakından, doktor olma hayallerinden, hedeflerinden, cüzzam hastalığıyla savaşından, kız çocuklarının okuması için yaptığı çalışmalardan, yaşamındaki zorluklardan ve başarılarından bahsetti.

“Türkan Saylan’ı neden tanımamız gerekir?” diye soran Erdoğan, aslında bu sorunun cevabını kitabın içinde Türkan Saylan’ın kendisinin verdiğini ve bu cevabın da; “Benim için doğal olan anılar belki birilerinin işine yarar, bilgilenir, bilinçlenir ve sorumluluk alırlar. Ülkemizin geleceği için çocuklar, gençler, kadınlar ve tüm halkımız sabırla üretmeyi ve evrensel mutluluğu bulmayı uğraş edinir.” olduğunu belirtti.

Nesrin Erdoğan “Türkan Saylan” kitabından yola çıkarak “Kişinin mutluluğu ve iyi olma hali yaptığı tercihler ile ilişkilidir.” ana fikrine vurgu yaparak kişilerin toplum üzerindeki etkilerine değindi. Türkan Saylan’ın hayatı ve insan hayatına kattığı değerler hakkında detaylı bilgi sahibi olan öğrencilerimiz, merak ettiklerini de sorma ve kitaplarını imzalatma fırsatı yakaladı.