“Şişli Terakki Lisesi Marşı” Tarihçesi

1585

Şişli Terakki Lisesinin bilinen ilk marşı II. Dünya Savaşı yıllarında bestelenmiştir. Marşı yazan müzik öğretmeni Hulusi Güner’dir. 9 Haziran 1941 tarihli toplantıda Hulusi Bey’in bestelediği marş dinlenmiş ve oy birliğiyle “Şişli Terakki Lisesi Marşı” olarak kabul edilmiştir.

İlerleyen yıllarda yeni bir “Şişli Terakki Lisesi Marşı” daha bestelenmiş ve okulun resmi marşı olarak kabul edilmiştir.

Bestesini okulun müzik öğretmeni olan aynı zamanda Cumhuriyet Dönemi Çağdaş Türk Bestecilerinden olan sayın Nuri Sami Koral yapmış; sözlerini Terakki Vakfının kurucu üyelerinden ve aynı zamanda okul müdürlüğü yapmış olan sayın Ecvet Gürses yazmıştır.

Günümüzde halen bu marş söylenmektedir.

Şişli Terakki Lisesi Marşı’nın bilinen ilk kaydı 1974 yılında yapılmıştır. Müzik Direktörlüğünü yine Cumhuriyet Dönemi Çağdaş Türk Bestecilerinden olan ve daha sonraki yıllarda Terakki Okulları öğretmen kadrosuna katılan sayın Cenan Akın üstlenmiştir.

Orkestrasyonunu da Cenan Akın’ın yapmış olduğu “Şişli Terakki Lisesi Marşı” 1974 yılında TRT İstanbul Radyosu Stüdyolarında “Şişli Terakki Lisesi” Okul Korosu tarafından seslendirilmiş ve kayda alınmıştır. Bu plakta aynı zamanda okul korosunun başka bir konserde seslendirmiş olduğu iki tane çocuk şarkısı da yer almaktadır. Bu plağın kayıt aşamaları ve hikâyesiyle ilgili 2020 yılında okulumuz Müzik Bölümü ve Sosyal Bilimler bölümlerinin ortak çalışmasıyla kısa bir film çalışması da yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında 1974 yılında Şişli Terakki Lisesi Marşı’nın plak kaydında görev almış öğrencilerle sözlü tarih çalışması yapılmış ayrıca pek çok eski mezunla röportaj yapılarak Şişli Terakki Lisesi Marşı’nın tarihçesine ve yapılan plak kaydının hikayesine ışık tutulmaya çalışılmıştır.

“Şişli Terakki Lisesi Marşı” tarihçesi ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar halen devam etmektedir.

Mustafa Dündar
Müzik Öğretmeni
Özel Şişli Terakki Lisesi