Robotik Takımlarımız First Lego League Challenge Turnuvasına Katıldı

372

Bilim Kahramanları Derneği tarafından 4 Şubat Pazar günü Yeditepe Üniversitesi’nde 20’ncisi düzenlenen First Lego League Challenge turnuvasına, Levent ve Tepeören Yerleşkelerimizden iki lise takımımız katıldı.

Öğrencilerimiz, uzun süre gerçekleştirilen çalışmalar sonunda robot görevlerini, sanat alanında ürettikleri yenilikçi projelerini ve örnek takım olma noktasında iş birliklerini jüri ekibine sunarak; araştırma, proje geliştirme, ekip çalışma becerileri konusunda büyük bir deneyim kazandı.

Levent Yerleşkemizden takımımız Team Terakki; “Keman çalarken el pozisyonunun insanın doğal hareketlerine uymaması nedeniyle, yeni başlayanların bu duruma alışmakta zorlanması ve keman çalmaya olan ilgilerini azalması” sorununu ele alarak kemanın sapının gövdesiyle birleştiği yere yerleştirilecek bir cihaz tasarladı. Bu cihaz el ile keman sapı arasındaki mesafeyi ölçerek bu mesafenin olması gereken değerden daha fazla veya az olması durumunda kişilere sesli bir uyarı veriyor. Bu proje ile keman çalan kişilerin kemanın ilk aşaması olan sol eli doğru tutma becerilerine kolay ve hızlı yoldan alışmasının sağlanması hedefleniyor.

Tepeören Yerleşkemizden takımımız Robosaurus; “Engelsiz Sanat” adı ile görme ve işitme engeli bulunan bireylerin, toplumsal ve psikolojik sınırlılıkların bulunmasından dolayı sanat faaliyetlerine erişiminin kısıtlı olması ve eşitsizliklerin ortadan kaldırılması amacı ile mobil uygulama geliştirdi.

İki takımımız da turnuva günü proje ve robot tasarım sürecinde yaşadıkları tüm gelişmeleri jürilere anlatma fırsatı elde etti. Öğrencilerimiz, sunumlar ile birlikte tema görevlerini gerçekleştirmek için tasarladıkları otonom robotla robot maçlarına katıldı ve hedeflenilen skorları elde etmeyi başardı.