Psikodramatist Feray Öztorun’dan “Öfke Nedir? Öfkemle Nasıl Baş Ederim?”

2579

Levent Yerleşkemizden 9. sınıf öğrencilerimiz, 23 Şubat Salı günü Psikodramatist Feray Öztorun “Öfke Nedir? Öfkemle Nasıl Baş ederim?” konulu konferansta 9.sınıf öğrencilerimizle bir araya geldi.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin sosyal ve psikolojik gelişimlerini desteklemek amacıyla, tüm lise yıllarına yayarak gerçekleştireceği okul dışı uzmanlarla farklı konulardaki konferanslarını ikinci dönemde “Öfke” temasıyla sürdürüyor.

Öztorun; Öfke nedir? Öfke ile ilgili algımız, öfkenin nasıl bir duygu olduğu, öfke anlaşılır olduğunda nasıl işimize yaradığı konularına değindi. Öfkenin fiziksel belirtilerini doğru tanımlamanın olumsuz davranışlara götürmeyeceğine değindi. Öfke ile saldırganlığın ayrı şeyler olduğunu; öfkenin bir duygu, saldırganlığın ise bir davranış olduğunu anlattı.

Öztorun; öfkenin bulaşıcı olduğuna ve yaşam kalitesini düşürdüğüne değindi. Öfkelenmeyle ilgili olarak öğrencilerimize şu mesajları verdi:

  1. Öfkenizden korkmayın, tanımaya çalışın.
  2. Buzul dağının altında yatan duygularınızı tanımaya çalışın.
  3. Bu temel duyguları ifade etmeye çalışın.

Zamanında ifade edilmeyen ve ertelenen duyguların başka bir noktada, konuda, olayda kontrolsüzce ortaya çıkabileceğinden ve bunun kişilere verdiği zararlardan bahseden Öztorun, öfkenin içsel ve dışsal nedenleri fark etmenin önemine vurgularda bulundu.

Öztorun; Öfke ile baş edebilmek için bireyin kendisinden kaynaklanan nedenleri ve başkalarından kaynaklanan nedenleri keşfetmesi ve çözümlemesi gerektiğini belirtti. Öfkenin bastırılması, ertelenmesi veya kontrolsüz dışa vurumun, önerilmeyen çözüm yollarından olduğunu söyledi. Ardından, “öfkeye neden olan duyguları fark etmeniz, tanımanız,  tanımlamamız ve ifade etmenizi diliyoruz.” sözleriyle konferans sona erdi.