Oynuyor, Eğleniyor, Öğreniyorum

1940

Her iki yerleşkemizde ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz Sosyal Bilgiler dersinde Birey ve Toplum temasında yer alan kazanımları pekiştirmek amacıyla 14 – 18 Ekim tarihleri arasında ‘Sosyopoly Oyunu’nu oynadılar.

Geçen sene Ortaokul Sosyal Bilgiler Bölümümüzün tasarladığı ve bu sene de uyguladıkları oyunlaştırma eğitimi, son dönemlerde eğitimde kullanılan en popüler yaklaşımlardan biridir. Öğrencilerimiz, Sosyal rollerin zaman içerisindeki değişimini, toplumsal birlik ve beraberliğin önemini, ön yargıları kırıp farklılıklara saygı göstermenin gerekliliğini ve bir soruna hak, sorumluluk ve özgürlüklerimiz çerçevesinde çözüm aramamız gerektiğini irdeledikleri bu temada öğrendiklerini oyunlaştırma ile pekiştirme fırsatı yakaladılar.

Grup çalışması şeklinde gerçekleştirdiğimiz bu oyunda öğrencilerimiz, yönergeye uygun olarak adım adım ilerlediler. İlk adımda oyun kurucuyu ve oyuna başlayacak kişiyi belirlediler. İkinci adımda ise sürpriz kartlar ve soru kartları ile oyunda ilerlediler. Sürpriz kartlardaki yönergeleri ve soru kartlarını doğru olarak cevaplayıp turu tamamlayan öğrenciler oyunun kazananı ve kurucusu oldular.