Ortaokul Öğrencimize Yazılı Anlatımda Üçüncülük

2497

Tepeören Yerleşkemizden ortaokul öğrencimiz Cem Elbeyli (5A), İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün il çapında düzenlediği “Benim Öğretmenim” konulu kompozisyon yazma yarışmasında “Canım Öğretmenim” adlı yazısıyla Tuzla ilçe üçüncüsü oldu.

Canım Öğretmenim

Öğretmen sözcüğünü sözlükte aradığımda mesleği bilgi öğretmek olan kişi olarak çıkıyor karşıma. “Öğretmen” sözcüğünün açıklaması bu şekliyle çok basitleştirilmiş bana sorarsanız. Öğretmen sadece bilgi mi öğretir? Tabii ki hayır, böyle olsaydı ansiklopediler ve kitaplar en iyi öğretmenler olmaz mıydı? Onları bizim için vazgeçilmez ve farklı kılan özellikler neydi? Aslında bunun birçok sebebi var:

İyi bir öğretmeni düşündüğümde şu soruları sormadan geçemiyorum: Sizin gözlerine baktığınızda kendinizi uçsuz bucaksız kırlarda hissettiğiniz bir öğretmeniniz oldu mu hiç? Anlattıklarını dinlemek için en önde oturmak istediğiniz, söz hakkı alıp sadece onunla konuşmayı hayal ettiğiniz, ders bitiminde yine mi ders bitti diye üzüldüğünüz, onu tekrar tekrar dinlemek için etüt çalışmalarına katıldığınız, verdiği ödevleri yaparken en iyisini yapmak istediğiniz bir öğretmeniniz oldu mu? Bu sorularınızın yanıtı evetse siz gerçek bir öğretmene sahip olmuşsunuz demektir.

Bu yıl ortaokul öğrencisiyim. Anaokulunu da sayarsam yedi sene içinde farklı özelliklere ve farklı karakterlere sahip birçok öğretmenim oldu. Her öğretmenimden ayrı bir şey öğrendim diyebilirim ancak benim öğrendiklerim sadece bilgi değildi. Üzüldüğümde şefkatle sarmalanmayı, haddi aştığımızda nezaketle uyarılmayı, kendimi beğendiğimde adaletli davranmam gerektiğini öğrendim öğretmenlerimden. Kişiliğimin belirgin parçaları oluştu böylece onların elinde. Ben olmaya başladım böylece.

Benim güzel öğretmenimin özelliklerinin bu kadar mı olduğunu sanıyorsunuz? Dersleri iyi anlatması, sıcacık gülüşü, sınıfta yaptığı esprileri, hatalarımı bile söylerken beni incitmeyen o sıcacık ses tonu, tatlı tatlı beni uyardığı anlar, koridorda nöbetçi olduğunda hissettiğim huzur… İşte bir öğretmende olması gerekenler ve bunların hepsi benim canım öğretmenimin özellikleri.

Dünyaya öğretmen olmak için gelmiş benim güzel öğretmenim ve öğrencilerinde yer etmiş tüm öğretmenler iyi ki varlar!

Cem Elbeyli (5A)