Ortaokul Öğrencimizden “Öncü Kadınlar”

1604

Ortaokul 8. sınıf öğrencimiz Sena Gürelli, 8 Mart Pazartesi günü çevirim içi söyleşide arkadaşlarıyla bir araya geldi. Sena Gürelli, akranlarıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Öncü Kadınlar” üzerine konuştu. Gürelli sunumunda farklı alanlarda öncü olan kadınları tanıttı.

Sunumunun ilk bölümünde, Kurtuluş Savaşı’nda milli mücadelede yer alan Kara Fatma, yurdumuzun işgaline karşı duruşu ile Sultan Ahmet mitinginde on binlere seslenen ve Türk edebiyatının en çok eser veren yazarı Halide Edip,  ilk Müslüman kadın olarak sahneye çıkan Afife Jale, sanat alanında ilk oyma gravür sanatçısı Aliye Berger, Sanayi Nefise Mektebinin ilk kadın öğrencisi Fahrelnisa Zeyd ve çağdaş seramiğin öncüsü Füreya Korel ile ‘Harika Çocuk Yasası’ ile yetişen İdil Biret’e yer verdi.

Ardından Semiha Berksoy’u ise kızı Zeliha Berksoy’un ağzından video sunumu ile tanıttı. Türk tıp tarihinin ilk kadın doktoru Safiye Ali, Sivil Toplum Kuruluşlarındaki aktif yaşamı ile hafızalara kazınan yine bir doktor olan ve ‘Her kızımız bir yıldızdır.’ diyen Türkan Saylan’ı anlattı.

Sunumunun ikinci bölümünde ise günümüzün genç ve başarılı kadınlarından örnekler sundu. Bunlar arasında Spor alanında serbest dalış şampiyonu Şahika Ercümen,  genç ve başarılı bilim kadını Canan Dağdeviren vardı.

Sunumunun sonunda ise Doğan Cüceloğlu’nun geçen yıl kadınlar günü dolayısıyla yayınladığı videodan bir kesit ve Nezihe Muhiddin’in “Yaşadığım sürece inandığım davanın peşinden gittim. Ama sanmayın ki bu kolay oldu. İşte bu yüzden gücümüzü toplamak zorundayız, yoksa bu hayatın biz kadınların önüne ördüğü duvarları aşmamız pek mümkün değil.” sözleriyle tamamladı.