Öğrencilerimizin Kültür Gezileri: Almanya, Fransa ve İspanya

786

Her iki yerleşkemizden ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz, 5 – 9 Haziran tarihleri arasında Dünya Dilleri Bölümümüzün düzenlediği Almanya, Fransa ve İspanya gezilerine katıldı. Okulumuzda öğrendikleri ikinci yabancı dil Fransızca olan öğrencilerimiz Paris’e, Almanca dersi alan öğrencilerimiz Berlin’e, İspanyolca öğrenen öğrencilerimiz ise Madrid’e gitti. Böylece öğrencilerimiz, kültürel geziler yaparken, edindikleri ikinci yabancı dili günlük yaşam pratiklerinde kullanma fırsatı buldular.

Almanya gezisinde öğrencilerimizin ilk rotası, Berlin’in Doğu ve Batı olarak ikiye bölünmesini ve Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bu yana da yeniden birleşmiş bir Almanya’yı temsil eden Branderburg Kapısı oldu. Öğrencilerimiz burada tur rehberimizden çevre hakkında bilgi edindiler. Parlamento ve Soykırım anıtını gezdiler, meydandaki kısa çevre gezintisi sırasında çevre ve tarihi doku hakkında bilgi sahibi oldular.

Sonra, ünlü Alman, Amerikalı ve tarihi kişilerin gerçek boyutlu bal mumu heykelleri bulunan Madame Tussauds Berlin Müzesi’ni ve Legoland’i ziyaret ettiler.

Gezinin ikinci gününde Müzeler adası gezintisi yapıp Bergama Müzesi ve Bergama 360° Panorama Müzelerini gezdiler. Berlin Bergama Müzesinde insanlık tarihinin 6.000 yılına ait eşsiz zenginliklerini gördüler. Günün devamında 1969’da açılan, 203 m’de seyir terası ve 207 m’de dönen restoranı bulunan 368 m yüksekliğindeki Televizyon kulesine vardılar. Akşamında Blue Man Group Show’da komedi içeren, müzikli, ışık şöleni sunan gösteriyi izlediler.

Üçüncü gün; ileri teknoloji sinema deneyimleri, akrobasi gösterileri, film setleri ve çocuklara yönelik maceralar sunan Babelsberg Film Parkı’na giden öğrencilerimiz, burada çeşitli etkinliklere katıldılar. Daha sonra, Charlottenburg Sarayı’nı görüp mimarisi ve tarihi hakkında bilgi sahibi oldular.

Dördüncü günde, 1.400 farklı tür ve 14.000 civarı memelinin bulunduğu Berlin Hayvanat Bahçesine gittiler. Son gün ise Berlin Casusluk müzesindeydiler. Ardından, Dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi olan Alman Müzesi’ni ziyaret ettiler.

Fransa gezisinde öğrencilerimiz, ilk olarak Champs-Elysées caddesinde bulunan Arc de Triomphe adlı zafer takını gördü.  Güne panoramik şehir gezisi ve önemli yerler hakkında bilgi alarak devam ettiler: Concorde Meydanı, Montaigne Caddesi, Alexandre III Köprüsü, Luxembourg Sarayı, Opera Binası (dışarıdan), La Madeleine, Grand Boulevards, La Bastille görülen yerler arasındaydı.

Gezinin ikinci gününde 300 metre yükseklikteki Eyfel Kulesi’ni ziyaret edip ardından Seine Nehri’nde tekne turu yaptılar. Teknenin geçtiği noktalar şu şekildeydi: Notre Dame Katedrali, Invalides, Pont Alexandre III, Grand Palais, Petit Palais, Concorde Meydanı, Tuileries Bahçesi, Orsay Müzesi, Louvre Müzesi, Pont des Arts, Institut de France, Pont Neuf, Île de la Cité – Cité Adası, Notre Dame Katedrali, Saint Louis Adası – Île Saint Louis‘ Institut du Monde Arabe, Bir Hakeim Köprüsü Eyfel Kulesi. Tekne turunun ardından Paris’in 1. bölgesinde olan St Honoré Caddesi’ni gezdiler. Öğleden sonra Monmartre bölgesinin meşhur yerlerinden olan Seni Seviyorum Duvarı’nı ziyaret edip bölgeyi gezdiler. Parislilerin hayatlarına daha yakından şahit olabilmek ve iletişimsel dil kullanabilmek adına öğrencilerimiz yer altı deneyimi yaşayarak metro ile şehri keşfettiler.

Gezinin üçüncü günü öğrencilerimiz, dünyanın en büyük tematik eğlence parklarından biri olan Disneyland Paris’e gitti. Adı Fransa’nın başkenti Paris’le özdeşleşen ve şehir merkezine 32 kilometre uzaklıkta yer alan Disneyland’de oteller, restoranlar, mağazalar, Disney stüdyoları ve oyun alanları bulunuyor. Öğrencilerimiz gün boyu burada çeşitli etkinliklere katıldı.

Gezimizin dördüncü gününde ilk durak Eiffel Kulesi’nin en güzel göründüğü yer olan Trocadero Meydanı’ydı. Öğrencilerimiz burada tur rehberimizden çevre hakkında bilgi edinirlerken çevrede bulunan Chaillot Sarayı’nı da görüdü. Daha sonra Saint Germain bölgesi gezilip Jardin de Luxembourg’da bahçe gezisi yaptılar. Ardından, dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre müzesi’ni gezdiler. Öğrencilerimiz Yunan sanatları bölümü, Kraliyet aileleri, Yakın Doğu ve Roma eserleri ve Leonardo Da Vinci’nin dünyaca ünlü Mona Lisa tablosunu gördüler. Müze gezisinin ardından geçmişten günümüze gelen birçok dünyaca ünlü sanatçının üzerinde stüdyoları bulunan Montmartre Tepesi. Hemen yakınında bulunan ve Kutsal Kalp Bazilikası olarak anılan Sacre Coeur Kilisesi ile ilgili tarihi bilgiler öğrenip, bazilikanın içini ziyaret ettiler.

Son gün, Cité des sciences et de l’industrie-  Bilim ve Endüstri Şehri müzesi’ne gittiler. Öğrencilerimiz burada çeşitli teknolojik aygıtları deneyimlediler.

İspanya gezisinde öğrencilerimiz ilk gün, Puerta del Sol meydanından Plaza Mayor’a yürüyerek geçip şehrin tarihi dokusunu hissederek önemli sokaklarında yürüdüler. Şehrin tarihi ve turistik önemli yerleri hakkında temel bilgiler alarak şehri tanımaya başladılar.

Gezinin ikinci gününde, İspanya’nın Kraliyet Sarayı’na (Palacio Real) gittiler, kraliyet sarayının arından sarayın bahçesinden Almudena Katedrali’ni gördüler. Daha sonra, Avrupa’nın en büyük müzelerinden biri olan Prado Müzesi’ne gittiler ve meşhur İspanyol ressamlar ile ilgili rehberin bilgilendirmeleri eşliğinde müzede önemli eserleri gördüler.

Üçüncü gün, İspanya‘nın eski başkenti olan Toledo’ya gittiler. Döneminin en önemli kültür, ticaret ve askeri merkezi olan Tajo Nehri’nin çevresinde kıvrılarak koruma altına aldığı, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne koyduğu Toledo’da gezisinde, Toledo Katedrali’ni gezdikten sonra Toledo’nun tarihi sokaklarında eski zamana bir yolculuk yaptılar. Toledo’nun tarihi yapılarını, Yahudi Mahallesini, Eski Sinagog ve günümüz Sefarad Müzesini dışarıdan gördüler.

Dördüncü gün, Warner Park gezisi gerçekleşti. Warner Park’ta öğrencilerimiz çeşitli aktivitelere katıldılar. Akşam Flamenko Gecesi’ne gittiler. Flamenko dansının İspanya kültüründeki önemini öğrendikten sonra gittikleri restoranda bir Flamenko Dans performansı izlediler.

Gezinin son günü, dünyanın pek çok otoritesine göre en iyi futbol takımı olarak kabul edilen Real Madrid’in stadını ve müzesini gezdiler. Son olarak, Plaza de Oriente’yi gördüler.