Öğrencilerimizin “AydaBir” Podcast Kanalı Yayında

476

Levent Yerleşkemizden lise Podcast Kulübü öğrencilerimiz, içeriklerini yeni medya çağında dinleyicileriyle buluşturma kararı alarak Spotify üzerinden bir kanal kurdu. Bu sayede Türkiye’de ilk kez Spotify üzerinden yayına geçen lise podcast kulübü olarak öncü bir rol de üstlendi. Kanala isim seçiminde ayda bir kez yayın oluşturacakları için “AydaBir” ismini vermeye karar veren grup üyeleri, şu ana kadar üç yayın gerçekleştirdi.

Öğrencilerimiz Emre Yenitürk (10D), Esmanur Kaya (11D), Dila Öngel (9 Pre IB), Nisa Ataolur (9 Pre IB), Ela Lafçı (9 Pre IB), Bora Balcı (Fen 9), Nehir Bilal (Fen 10), Nazlı Kalkandelen (Fen 10) ve Rima Etesan (Fen 10), Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Bensu Funda Gür mentörlüğünde Ekim 2022’de kurdukları Podcast Kulübü’nde çeşitli podcast kanallarını dinleyip analiz edip podcast yapmanın inceliklerini öğrendiler. Ardından, yayın ilkelerini oluşturup içerik üretmeye başladılar.

10 maddelik yayın ilkelerinin arasında “Podcast kulübü; Terakki Vakfı Okulları’nın aktüel konu ve kişileri, sanat, spor, gastronomi gibi geniş bir konu yelpazesi içerisinde yayınlarını oluşturur. Türkiye ve dünyadan geniş bir seçki sunar ve bunları öğrenci bakış açısını esas alarak harmanlar. Bu yayınları demokratik söylemler ve etik değerlere bağlı kalarak gerçekleştirir.’’ bulunuyor.

Kulüp saatlerinde içerik üretiminde ve planlamasında beyin fırtınası yaparak yayınlarını hazırlayan öğrencilerimiz, ilk olarak aralık ayında geçmiş bir senenin özeti, hissettirdikleri ve yeni seneden beklentileri üzerine bir yayın yaptılar. İkinci yayın, Terakki geleneğinde önemli bir demokratik unsur olarak yer tutan okul başkanlığı konusuydu. Bu doğrultuda okul başkanları Ecem Doğa Can’la “Okul başkanı olmak nedir?”, “Bu süreçte neler yaşandı?”, “Okul başkanının görevleri nelerdir?” soruları üzerinden bir röportaj gerçekleştirdiler. Üçüncü yayın ise podcast kulübümüzün aktüel konuları takibi ve ülke gündemine olan duyarlılığının bir göstergesi olarak hazırlıkları tamamlanmış olan sinema edebiyat ilişkisi yerine deprem konusuna yönelerek sonuçlandı. Bu yayında; deprem üzerine hissedilenler, akılda kalan durumlar, Şişli Terakki Lisesi öğrencilerinin depremin ilk anlarından itibaren hızlı bir organizasyonla sivil toplum örgütü görevi üstlenen yardım komitelerini kurması ve bunların işleyişinin aktarılması, deprem sırasında faydalı olabilecek teknolojik uygulamalar gibi konulara odaklandılar.

Gençlerin dünyasına ve bakış açısına misafir olmak, gündemlerini ve içeriklerini takip etmek için hem Spotify hem de Instagram hesaplarını takibe alarak podcast kulübümüze destek olabilirsiniz.