Öğrencilerimizin Amasya, Çorum ve Ankara Gezisi

2259

Tepeören Yerleşkemizden lise 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, 19 – 22 Nisan tarihleri arasında Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölümümüzün düzenlediği “Amasya-Çorum-Ankara” gezisine katıldılar. Bu gezide coğrafya ve tarih disiplinlerine ait etkinlikleri arazi ortamında, akran çalışması ve değerlendirme metoduyla gerçekleştirme fırsatını buldular. Yontma Taş Devrinden maden çağına, Hititlerden Roma’ya, Selçukludan Osmanlı’ya kadar pek çok dönemi içeren eserleri yerinde gördüler.

Bu etkinlikte birbirinden farklı doğal ve beşeri sistemleri yerinde analiz eden öğrencilerimiz,  ilk olarak Osmanlı döneminde şehzadeler kenti olarak bilinen Amasya şehrini gezdiler. Şehrin önemli tarihsel mekanlarını; kaya mezarlarını, tarihi Amasya evlerini, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin en nadide örneklerini ve 13. Yüzyıldan kalma İlhanlı soylularına ait mumyaları Amasya müzesinde gördüler.

Gezinin ikinci durağında Çorum bölgesine ait Hattuşaş ve Alacahöyük kalıntılarının bulunduğu kazı alanlarını ve bu kazı alanlarından çıkartılan eserlerin sergilendiği Çorum Müzesi’ni gezdiler.

Gezinin üçüncü durağında ise Anadolu uygarlıklarına ait birbirinden önemli eserlerin bulunduğu dünyanın sayılı arkeoloji müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni gezerek bu eserler yerinde görme şansını elde ettiler.