Öğrencilerimiz Yazar Burcu Aktaş’la Söyleşti

2271

Her iki yerleşkemizde ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, ilgiyle okudukları  “Çarpık Ev” kitabının yazarı Burcu Aktaş’la 4 Aralık Salı günü bir araya geldi.

Söyleşide öğrencilerimiz Aktaş’a yazar olmasının nedenlerini ve “Çarpık Ev”in yazım sürecindeki esin kaynağını öğrenmeye yönelik sorular yönelttiler. Yazar, tüm sanatçıların kendini ifade etmek için yoğun bir istek duyduğunu ve bu nedenle sanatçı olduklarını, bu yoğun isteğin her sanatçıda farklı bir biçimde ortaya çıktığını kendinde bu isteğin yazı yazmaya yönelik bir tutkuyla ortaya çıktığını, bu nedenle yazar olmayı seçtiğini söyledi.

Sözlerine kitabının esin kaynağını anlatarak devam eden Aktaş şunları söyledi: “Toplumun farklılıklara yaklaşımı beni çok rahatsız ediyordu. Bunu değiştirmek için bir şey yapmak istedim çünkü ben farklılıkların bir zenginlik olduğuna inanıyorum. Herkese özellikle de sizlere farklıkların korkulacak bir şey olmadığını anlatma ihtiyacını derinden hissettim. Ben de bunu anlatabilmek için “Çarpık Evi” farklılıkların korkulacak bir şey olmadığı ana fikri üzerine kurdum.”

Aktaş, öğrencilerimizin bu kitabın seri olup olmayacağına yönelik sorularını ise şöyle yanıtladı: “Ben bu romanı yazmaya başlarken onu bir seri olarak kurgulamamıştım. Roman sizler tarafından çok sevildi. Bunun üzerine bir seri olması yönünde çok istekte bulundunuz. Romanı yazmaya başladığımda bu yönde bir düşüncem olmadığı için roman yayınlandıktan sonra bu fikrimi değiştirmek istedim. Böyle bir seriye sıcak bakmadığımı hissettiğim için bu konuda kesin kararımı verdim. “Çarpık Ev” bir seriye dönüşmeyecek fakat yeni kitaplar yolda. Yepyeni kahramanlarla ve maceralarla kısa zaman içinde yine buluşacağız.”

Kitapla ilgili duygularını ve düşüncelerini yazarla paylaşma fırsatı bulan öğrencilerimiz, söyleşinin ardından da yazarla tanışıp kitaplarını imzalattılar.