Öğrencilerimiz Uzm. Dr. Cemre Sitar’la Buluştu

176

Tepeören Yerleşkemizde, ilkokul 4. sınıf öğrencilerimiz, 10 Ekim Salı günü, sağlıklı kişilerin iyi olma halini sürdürülebilir kılması için nelere dikkat etmeleri gerektiği ile ilgili çalışmalar yapan Uzm. Dr. Cemre Sitar’ın katılımıyla gerçekleşen söyleşiye katıldı.

Söyleşi, “Kim Olduğumuz” disiplinler üstü temasında; “Kişinin mutluluğu ve iyi olma hali yaptığı tercihler ile ilişkilidir.” ana fikri ile bağlantılı olarak gerçekleştirildi. Söyleşide Uzm. Dr. Sitar, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali içinde yaşamanın, temel insan haklarından biri olduğunu ve bunun için de her bireyin bu alanda yeterince bilgiye sahip olmasının gerektiğini belirtti.

“İyi olma halimiz için elimizde olanlar ve olmayanlar”  başlığı ile egzersiz ve spor, beslenme, görünüm, alışkanlıklar, ilişkiler, stres yönetimi, akıl sağlığı ve kararlarımız gibi pek çok alanda bilgiler paylaşan Sitar, özellikle sağlıklı bir birey olarak büyümek için çocukluk döneminin önemi üzerinde durarak, dikkat edilmesi gereken noktaları vurguladı.

Kişisel hijyenin, başta kişinin kendisi ve çevresindekilerin sağlığı için önemli olduğunu belirten Sitar, düzenli fiziksel aktivitelerle kendimizi nasıl daha iyi hissedebileceğimizi anlatırken, sağlıklı kaslara ve kemiklere sahip olmak, daha iyi odaklanmak ve geceleri daha iyi uyumak için yavaşlamış yaşam tarzından çıkmanın da bir tercih olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Söyleşi, öğrencilerimizin soruları ve Uzm. Dr. Cemre Sitar’ın bu sorulara yanıtlarıyla son buldu.