Öğrencilerimiz Projeleriyle WAC Global Şampiyonasında

597

Tepeören Yerleşkemizden ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, 5 Mart Pazar günü The World Affairs Challenge (WAC) adlı uluslararası program ve yarışmanın ikinci aşaması Question and Answer (Q&A) etkinliğine katıldılar. Çevrim içi ortamda gerçekleşen bu aşamada öğrencilerimiz, projelerinin ne kadar S-M-A-R-T (Sustainable – Measurable – Attainable – Realistic – Time Bound) olduğu ile ilgili yapılan değerlendirme sonucunda 64 üzerinden 61,5 puan alarak 2023 World Affairs Challenge Global Championships’e katılmaya hak kazandılar.

Öğrencilerimiz yarışmanın teması “Water Nexus (Su Bağı)” kapsamında gerçekleştirdikleri proje için hazırladıkları video sunumu ile ilgili WAC jüri üyelerinin sordukları soruları cevaplayarak, proje hakkında detaylı bilgi verdiler. Ardından jüri üyeleri bu cevapları değerlendirmeye aldı. Yarışmanın ilk aşamasında ise öğrencilerimiz Ocak ayında, Amerika, Fas, Irak gibi ülkelerden ortaokul öğrencileriyle buluşup Tanzanya’nın kırsal bir köyünde büyüyen Angel’ın hikâyesinde yer alan sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden Temiz Su, Hijyen ve Halk Sağlığı ve Erişilebilir ve Temiz Enerji ile ilgili verilen çözümlerden hangisinin daha sürdürülebilir olduğunu tartışmışlardı.

İkinci aşamada ise 7A sınıfından Bahar Bastıyalı, Ege Sarı, 7B sınıfından Tuna Yamaner,  Yasemin Akyıldız, Aral Doğan ve 7C sınıfından Borga Erdinç, Zeynep Yalçın ve Can Ağaçdiken, bu yarışma kapsamında öncelikle okulumuzda su kullanımı ile ilgili bir gözlem yapıp, su tasarrufu yapılabilecek bir alan buldular. Ardından, tasarruf edilen su ile başka bir alanda su kullanımına olanak sağlayacak bir proje geliştirdiler. Okul içinde yaptıkları gözlem sonucu yemekhanemizde öğle yemeği için masalarda yer alan 33 adet sürahide yemek sonrası kalan suları tekrar kullanmayı amaçladılar. Ortaokul yemekhanemize konulan bir kap içinde bu suları toplayıp, biriktirerek okulumuzun temizliğinde, bahçe sulanmasında kullanmak üzere harekete geçtiler. İlk hafta sonunda topladıkları yaklaşık 55 litre suyu okulumuzun farklı alanlarında kullanmak üzere görevlilere teslim ettiler. Projenin ilerleyen aşamaları için okul topluluğunda bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla anket, poster, Web 2.0 araçları ile hazırlanmış oyunlar, sunum ve yarışma gibi çeşitli etkinlikler de planladılar.

Amerika’nın Kolorado eyaletinin başkenti Denver merkezli The World Affairs Challenge (WAC), Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda küresel sorunlara akılcı ve uygulanabilir çözümler bulmayı hedefleyen, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik hazırlanmış çevrim içi uluslararası bir program ve yarışmadır. Her yıl farklı bir tema hakkında 6-8 kişilik öğrenci grupları tema ile bağlantılı bir problem belirler, problem üzerine araştırma yaparlar, araştırmaları doğrultusunda ilgili probleme uygulanabilir bir çözüm ararlar ve çalışmalarını içeren bir sunum hazırlarlar. Bu yılın teması ise “Water Nexus” (Su Bağı) idi.