Öğrencilerimiz Prof. Dr. Volkan Ediger’le Küresel Isınmayı Konuştu

1024

Her iki yerleşkemizde ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, 22 Şubat Salı günü Kadir Kas Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Ediger’le “Küresel Isınma/Etkileri ve Gelecek” konulu çevrim içi bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu söyleşide Ediger; küresel ısınma konusunda yanlış bilinen doğrular,  tema ile ilgili kavramlar, dünyadan küresel ısınma örnekleri ve gelecekte küresel ısınmaya karşı bizleri nelerin beklediği konularını ele aldı.

Sosyal Bilgiler Dersi, ‘İnsanlar, Yerler Ve Çevreler’ ünitesi kazanımları kapsamında düzenlenen söyleşiden önce öğrencilerimiz; dünya iklimleri, insan yaşamına etkileri ve iklim değişiklikleri konularını öğrendi, sınıf içi etkinlikler uyguladı ve ”Karbon Ayak İzimi Azaltıyorum” isimli projelerini yaptı. ‘Dünya İklimleri’ konusu işlendikten sonra öğrencilerimiz verilen yönergeler doğrultusunda gruplar halinde afiş, poster, kamu spotu, karikatür çizme uygulamalarından birini seçerek ürünlerini oluşturdu ve sınıf arkadaşlarına sundu. Daha sonra, birinci dönem proje konusu ‘Karbon Ayak İzimi Nasıl Azaltırım?’ konusunu seçen öğrencilerimiz arkadaşlarının yönlendirmeleriyle karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik çözümler ürettiler. Yaptıkları bu çalışmaları da Prof. Dr. Volkan Ediger’in söyleşisinde paylaştılar.

Yaşadığımız gezegeni etkileyen ve etkisini son yıllarda daha çok hissettiren iklim değişikliği, küresel ısınma ve gelecekteki etkileri konusunda ilgileri ve merakları artan öğrencilerimiz, Ediger’le gerçekleşen söyleşide küresel ısınmaya dair merak ettikleri sorulara cevaplar aldı.

Ediger, küresel ısınma konusunda bize düşen görevler ve yapılması gerekenleri de anlattıktan sonra söyleşi sona erdi.