Öğrencilerimiz Minyatür Eserleri İnceledi

1926

Levent ve Tepeören Yerleşkelerimizdeki 5. sınıf öğrencilerimiz, Sosyal Bilgiler dersinde “Adım Adım Türkiye” ünitesi kapsamında yapılacak çalışmalara hazırlık yapmak için 09-10 Ekim tarihlerinde Beyoğlu’nda Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniatürk’ü gezdiler.

Öğrencilerimiz, Türkiye’de bulunan çeşitli eserlerin 1/25 ölçekli çeşitli maketlerini inceleme fırsatı buldular. Bunlardan bazıları, Safranbolu Evleri, Ayasofya Müzesi, Rumelihisarı, Sümela Manastırı, Galata Kulesi, Nemrut Dağı, Pamukkale ve Kapadokya’ydı. Gezi sırasında öğrencilerimiz, kültürel özelliklerin benzerlik ve farklılıklarını 3 boyutlu örneklerle tanıdılar.

Kendileri için hazırlanan bilmecelerin yanıtlarını minyatür eserlerde arayan öğrencilerimiz, gözlem yapma becerilerini geliştirdiler ve öğrenmeyi sınıf duvarlarının ötesine taşıdılar.

Bu gezi ile 5. sınıf öğrencilerimiz İstanbul başta olmak üzere ülkemizde yer alan çok sayıda tarihi mekânı ve doğal güzelliği inceleme fırsatı yakalarken, Türkçe dersi işbirliği ile yapılacak öykü çalışmaları için de ön hazırlık yaptılar.

 

Ekim 2014