Öğrencilerimiz Exitcom Gezisi ile Geri Dönüşümü Yerinde İnceledi

2097

Elektronik atıklar, doğada yer kaplamaları ve zehirli maddeler içermeleri nedeniyle tüm dünyada gittikçe büyüyen bir sorun. Günümüzde bazı ülkelerde e-atıklar geri dönüşüm için toplanmakta ve hammadde olarak kullanılabilmekte.

Öğrencilerimizin bu soruna karşı dikkatlerini çekmek ve çevrenin önemi konusunda farkındalık yaratmak için 2010 yılında “Elektronik Atık Geri Dönüşüm Projesi”ne başladık.

Köklü bir eğitim kurumu olarak Terakki Vakfı Okulları’nın misyonlarından biri de “doğaya ve çevresine duyarlı” bireyler yetiştirmek. Biz de bu proje ile öğrencilerimizi elektronik atıkların doğaya verdiği zararlar konusunda bilinçlendirmeyi, daha yaşanabilir, daha temiz bir çevre ve gelecek yaratmaya katkıda bulunmalarını sağlamayı hedefledik. Elektronik atıkların çöpe değil, özel atık toplama kutularına atılması bilincinin yerleşmesini ve toplanan bu elektronik atıkların geri dönüşümü ile doğamızı korumaya katkıda bulunmayı amaçladık.

Geri dönüşüm konusunda uzman bir firma olan Exitcom ile bu proje için iş birliği yaptık. Toplanan elektronik atıklar, Exitcom firması tarafından belirlenen zamanlarda okulumuzdan alınarak geri dönüşüm işlemleri için fabrikaya götürüldü.

Biz de geri dönüşümün nasıl yapıldığını yerinde görmek için 9 Mayıs tarihinde 4. sınıflardan 40 öğrencimiz ve 4 öğretmenimiz ile birlikte Kocaeli Kartepe’de bulunan Exitcom firmasını ziyaret ettik. Ziyaret sırasında öğrencilerimize önce, elektronik atıklar ve çevreye verdiği zararlarla ilgili bir sunum yapıldı. Sunum sonrasında tüm öğretmen ve öğrencilerimiz güvenlik için fosforlu önlüklerini giydiler. Fabrikada elektronik atıkların geri dönüşüm basamaklarını yerinde gezerek fotoğraf ve video çekimi yaptılar. Geri dönüşüm yapılırken alınması gereken güvenlik önlemlerini inceledik. Fabrika gezisinin ardından öğrencilerimiz firma yetkilileri ile röportajlar yaparak sorularının cevaplarını en yetkili kişilerden aldılar.

Ülkemizde de elektronik atıkların geri dönüşümü için çalışıldığını görmek ve öğrencilerimizin bu konudaki bilincinin giderek arttığını gözlemek bizleri çok mutlu etti.


Hamit Koşubaşı
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

[nggallery id=43]