Öğrencilerimiz Edebiyat Dergimiz Karakutu’ya Yazmak için Hazırlanıyor

658

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenlerimiz, 12 Aralık Pazartesi günü her iki yerleşkemizden lise öğrencilerimizle çevrim içi ortamda bir atölye çalışması yaptı. Şiir üzerine edebi eleştiri yazmaya yönelik gerçekleşen atölyede, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün çıkardığı Karakutu dergisinin yeni sayısında görev almak isteyen öğrencilerimiz yer aldı.

Öncelikle Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Gülten Güzelışık, Karakutu dergisinin içeriğiyle ilgili öğrencilerimize bilgi verdi. Şiir üzerine yapılacak eleştiri öncesinde izlenecek yolları da detaylandırdı. Şiir çözümlemesi yapılırken şiirin içerik (işlenen konu, durum, duygu, sorun; konu üzerinden iletilen mesaj ya da mesajlar…) ve dil anlatım (seçilen sözcüklerin kültürel niteliği, anlam özelliği…) başlıklarıyla analiz edilmesi gerektiğini vurguladı.

Daha sonra Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Serkan Celil Nakay, Attila İlhan’ın “Kırmızı Pazar” adlı şiiri üzerinden detaylı bir analiz yaparak edebi eleştirinin nasıl olması gerektiğini bir örnekle somutladı. Böylece bu atölye, Karakutu dergisine şiir üzerine edebi eleştiri yazacak öğrencilerimiz için hem bir yol haritası oldu hem de bu yolda onları besleyerek  destekledi.

Karakutu dergimizin tüm sayılarına buradan ulaşabilirsiniz.