Öğrencilerimiz Bilişim Atölyeleri Düzenledi

1064

Tepeören Yerleşkemizde lise IBDP öğrencilerimiz, CAS (Creativity, Activity, Service) çalışmaları kapsamında 28 Nisan Uluslararası Bilişimde Kadınlar Günü (International Girls in ICT Day) özel etkinlikler yaptı. Bu yıl “Erişim ve Güvenlik” teması çerçevesinde STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematichs) alanlarında dijital cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapılarak farkındalığın artırılması hedeflenen günde öğrencilerimiz, arkadaşları ve öğretmenleri için bilişim atölyeleri düzenledi.

Elif Naz Kartal (9C) “Photosop ile Manga ve Webtoon Düzenleme”, Defne Öztürkoğlu (10IB D) “SQL ile Veri Analizi Yapma”, Eda Çetinkaya (10IB D), Nehir Kaplan (10IB D), Aslı Naz Tocan (10IB D) “Procreate ile Karakter ve Animasyon Tasarımı”, Beril Gürkan (12IB D)  “Html ve CSS ile Web Sitesi Oluşturma” ve Dilanur Bayraktar’ın (12IB D) “C++ ile Geleceği Kodlayalım” adlı atölyeler gerçekleştirdi.

Bu atölyelerin yanı sıra öğrencilerimiz Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Özge Alpaslan’la çalıştıkları “Dijital Cinsiyet Eşitliği” temalı makaleden derledikleri yazıları okul toplumuyla paylaştılar. (Dijital Cinsiyet Eşitsizliği)

Ayrıca etkinliğe, öğrencilerimizden Şevval İpek Ülker (9D)  ve Elif Doğan (9D), okulumuz toplumunda günün temasına ilişkin farkındalık oluşturulması ve bilişim alanlarındaki meslekleri seçerken ön yargıların kırılmasını amaçlayarak hazırladıkları “Dijital Ayak İzinizi Biliyor musunuz?” temalı anketi uygulayarak dijital ortamlardaki paylaşımlarımızın oluşturabileceği riskler hakkında bilgiler vererek katkı sağladılar.