Nesin Matematik Köyü’nde Prof. Dr. Ali Nesin’le Matematik Dersleri

2496

Her iki yerleşkemizden ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf Matematik Kulübü öğrencilerimiz, 18 – 21 Nisan tarihleri arasında İzmir Şirince’deki Nesin Matematik Köyü’nde Prof. Dr. Ali Nesin’le buluştu. Ortaokul Matematik Bölümümüzün düzenlediği gezide öğrencilerimiz, Prof. Dr. Ali Nesin’den matematik dersleri aldı.

Dersler esnasında, üst düzey becerilerini geliştirmeye yönelik farklı problemlerle karşılaşan öğrencilerimizin sistemli düşünme ve yazma, sonuca değil sürece odaklanma becerileri gelişti. Keşfetmenin, emek vermenin, vazgeçmemenin, ulaşılan sonuçları nedenleriyle açıklayabilmenin önemi konusunda farkındalıkları arttı.

Matematik köyünde geçirdikleri süre içinde, tabaklarına sadece yiyecekleri kadar yemek almanın, yemek bitiminde tabağını temizleyip kaldırmanın, kendi yatağını ve odasını temiz tutmanın sorumluğunu taşıyan öğrencilerimiz Nesin Matematik Köyü’nde unutamayacakları bir deneyim yaşadıklarını ifade etti.

Boş zamanlarında satranç turnuvası yapıp masa tenisi oynayan öğrencilerimiz, dünya mirası olarak kabul edilen tarihi Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Efes-Selçuk Müzesi, Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ve Şirince Köyü’nü de gezme fırsatı buldular.