Her Çocuk Farklı, Her Çocuk Eşit

2042

Çocuk haklarıyla ilgili farkındalığı geliştirmek ve hak temelli bir yaşama kültürü oluşturmak için 2010 yılından beri Terakki’de yürütülen “Çocuk Hakları Projesi” kapsamında ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü birçok etkinlikle kutladı.

1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerimiz, “Bir Renk Seç!” etkinliğinde, Çocuk Hakları Sözleşmesi maddelerini okuyarak 20 Kasım Cuma günü temsil etmek istedikleri maddenin renginde bir kıyafetle okula geldiler. Hangi maddeyi neden seçtiklerini anlatan bir yaka kartı tasarladılar ve gün boyu bu yaka kartını tişörtlerinde taşıdılar.

4. sınıf öğrencilerimiz, çocuk haklarını anlatan bir slogan belirleyip sloganlarını kumaş boyalarıyla beyaz bir tişörte yazdılar. Kendi tasarladıkları bu tişörtleri giydiler.

Ayrıca, Çocuk Hakları Sözleşmesi maddelerini önceden evde aileleriyle inceleyen öğrencilerimiz, en çok ilgilerini çeken maddeyi ve maddenin rengini belirlediler. Hafta sonu ödevlerinde bulunan kirpinin konuşma balonunu bu renge boyadılar. Neden bu maddeyi seçtiklerini anlatan paragrafı balonun içine yazdılar.

5. sınıf öğrencilerimiz, , kendilerine verilen çocuk yaşamı tariflerinden birini seçerek, o çocuğun yaşamını hayallerinde canlandırdılar ve grupça tartışarak o çocuğun ağzından bir slogan ürettiler. Bu sloganı çocuk şeklinde kestikleri kraft kağıtlarına yazdılar.

6. sınıf öğrencilerimiz, Sosyal Bilgiler dersi kapsamında çocuk hakları ile ilgili kavram ve bilgilerden oluşan bir QR Kod yarışmasına katıldı. Her şubenin birincisine ödül verildi.

7. sınıf öğrencilerimiz, Türkçe dersi kapsamında kendilerine verilen çocuk hakları ile ilgili iki durumdan birini seçerek, o duruma ilişkin fikirlerini ifade ettikleri bir düşünce yazısı yazdılar.

Daha sonra ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz, öğle teneffüsünde bir araya gelerek ilkokul öğrencilerimizden oluşan dans grubunu izlediler.

Facebook fotoğraf albümümüze buradan ulaşabilirsiniz.