Gezen Kitap Öğrencilerle Buluşuyor

1850

Okuma bireyin bakış açısını geliştiren, kişiliğini şekillendiren, zihinsel gelişimine katkıyı sağlayan en önemli öğrenme alanıdır. Bu nedenle bütün toplumlarda, toplumun bireylerini okur haline getirme bugün üzerinde durulan temel amaçlardan biridir. Bireyleri gerçek anlamda okumayı öğrenen toplumlar, uygar ve ileri toplumlar arasındadır.

Türkçe Bölümü olarak bu amaçlarla öğrencilerimizin okuma alışkanlıklarını geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Öğrencilerimize kitap okumayı özendirmek, okumayı sevdirmek, öğrencilerimiz arasında okumaya merak ve ilgi uyandırmak için 6.sınıf öğrencilerimizle “Gezen Kitap” projesini başlattık. İki farklı yerleşkemizde “Gezen Kitap” projesini öğrencilerimizle buluşturmayı amaçlayıp Tepeören Yerleşkemizde de “Gezen Kitap” projemizi eş zamanlı olarak yürütüyoruz.

Okulumuzun kütüphane birimiyle iş birliği içinde yürüttüğümüz bu projede “Bu Kitabın Adı Sır” adlı kitabın olabildiğince fazla öğrenci tarafından okunması için “Gezen Kitap” ımızı tüm 6.sınıf şubelerimiz için birer tane aldık. Her şube belirlenen tarihlerde kütüphaneye giderek önce kütüphane sistemimizle ilgili bilgi sahibi oldular, daha sonra kütüphanede kendi okuma kitaplarının arasında gizlenen “Gezen Kitap”ı bulmaya çalıştılar. Kitabı bulan ilk öğrencimizle bu serüveni başlatmış olduk.

Kitabı okuyup bitiren öğrencilerimiz, kütüphaneye teslim ederek projemizin defterine kitapla ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşacaklar.  Kitap kütüphaneye bırakıldıktan sonra farklı öğrencilerimiz bu kitaba sahip olmak için uğraşacaklar. Böylece tek bir kitabı paylaşıp okumanın keyfine varacaklar.

Dönem sonunda “Gezen Kitap Serüvenine” katılan öğrencilerimizin fotoğraflarının, yazdıkları görüşlerinin sergileneceği bir panoyla projemizi tamamlamış olacağız.

Handan KIZIL
Özel Şişli Terakki Ortaokulu
Türkçe Bölüm Başkanı