Genç Tarihçilerin 3. Atölyesi Gerçekleşti

2431

Tarih Kulübü öğrencilerimiz, farklı okullardan öğrencilerle birlikte Cihan Harbi’ni derinlemesine inceleyip tartışmaya devam ediyor.

Tarih Vakfı yürütücülüğünde ekim ayında başlayan ve tüm yıla yayılması planlanan “Birinci Dünya Savaşı’na Katılan Ülkelerden Mesaj Var: Gençler Cihan Harbi’ni Farklı Perspektiflerden Tartışıyor ve Yazıyor” adlı projenin üçüncü öğrenci atölyesi, 14 Şubat Pazar günü ENKA Okulları’nda yapıldı.

Genç tarihçiler, önceki atölyelerde belirlenen temalar doğrultusunda aralık ayından itibaren kanıtlar (yazılar, fotoğraflar, grafikler, tablolar, haritalar, resimler vs…) topladı ve bir kanıt havuzu oluşturdu. Bu temalar; “Kadınların ve çocukların gözüyle savaşta sivil olmak”, “Savaşta askerler, hayvanlar ve makinalar”, “Savaşta propaganda ve ideoloji” ve “Savaşın savaş sırasında ve sonrasında olumlu-olumsuz temsilleri ve hatırlanışı”ydı.

Sonra, Cihan Harbi ile ilgili seçtikleri temayla ilgili kanıtlar üzerinde gruplar halinde çalıştılar. Seçtikleri kanıtları, görüş farklılıklarını yansıtacak ve kaynak çeşitliliği içerecek şekilde bir araya getirip konuyu okura anlatmak üzere bir kurgu oluşturdular. Yaptıkları taslak kurguyu da tüm gruba ve öğretmenlerine sundular.

Proje danışmanları Prof. Dr. Yücel Kabapınar, Yrd. Doç Dr. Erol Köroğlu ve Lise Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölüm Başkanımız Fırat Güllü, öğrencilerin sunumlarını güçlü ve zayıf yanlarıyla analiz etti. Ardından, kendi sayfalarını yazarken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundular.

Öğrencilere, oluşturdukları taslak kurguyu bir metne dönüştürmeleri için 15 Mart tarihine kadar zaman verildi. Bu tarihte oluşan ilk metinler değerlendirilip öneriler doğrultusunda ikinci taslak için gerekli hazırlıklara başlanacak.

Öğrencilerin 29 Mayıs’a kadar seçtikleri tema ile ilgili metin yazımını tamamlamaları ve oluşturdukları son metni Levent Yerleşkemizde yapacakları final sunumunda kamuoyuyla paylaşmaları amaçlanıyor.

Tarih Kulübü Başkanımız Efe Demokan’ın (11 B), 20 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen öğrenci atölyesinde yaptığı konuşmaya buradan ulaşabilirsiniz.