En İyi Delege ve En İyi Çözüm Önerileri Terakki’den

972

Her iki yerleşkemizden lise MUN (Model United Nations) Kulübü öğrencilerimiz,  18 – 20 Şubat tarihleri arasında Latin Amerika ve Karayiplertemalı çevrim içi gerçekleşen MUNDP’22 Konferansı’nda Portekiz’in delegeliğini yaptı. Tepeören Yerleşkemizden öğrencimiz Defne Eryüksel (10D), komitesinde “en iyi delege” ve sunduğu çözüm önerileri “en iyi çözüm önerileri” olarak seçildi.

Birleşmiş Milletler’in simülasyon yoluyla öğrenildiği, dünya sorunlarının ele alındığı konferansa 28 ülkeden yaklaşık 700 öğrenci katıldı. Koç Okulunun düzenlediği bu konferansın öncesinde öğrencilerimiz, takım kaptanları önderliğinde birçok toplantı yaparak temsil edilecek ülkeyi araştırdılar ve ülke raporunu hazırladılar. Daha sonra konferans süresince tartışılacak olan gündem maddelerini araştırarak sorun tespiti ve çözüm önerileri üzerine çalışmalar yaptılar. Komite oturum başkanları tarafından hazırlanmış raporları incelediler. Bu çalışmalar sonucunda öğrencilerimiz yasa tasarı taslaklarını oluşturmaya başladılar.

Konferans süresince öğrencilerimiz kulis çalışmalarını tamamlayarak hazırlamış oldukları yasa tasarı taslaklarını diğer katılımcılarla paylaşarak daha gerçekçi ve uygulanabilir çözümler aradılar. Gerekli oy çokluğunu sağlayan öğrenciler tasarı taslaklarını onay kurulundan geçirdikten sonra komitelerinde tasarı başkanlığı yaptılar. Uzun ve hararetli tartışmalar ve kürsü konuşmaları yaparak tasarılarını savunmaya çalışan öğrencilerimiz, tasarılarını komite oylamasından geçirmeye çalıştılar.

Genel Kurul Komiteleri ve Tasarı Başkanları

Genel Kurul komitelerinde yer alan yedi öğrencimiz görevlerini başarıyla yerine getirerek, belirlenen gündem maddeleri üzerine yaptıkları çalışmaları komite içinde paylaştılar ve çözüm önerilerine katkıda bulundular.

Beş öğrencimiz hazırlamış oldukları yasa tasarı taslaklarını geliştirerek komitelerinden yeterli imza toplamayı ve tasarı başkanı olmayı başardılar. Böylece yasa tasarılarını tartışmaya açmaya hak kazandılar.

BM Politika ve Barış Meseleleri Departmanı (UNDPPA)

Deniz Sena Gürelli (9I- Levent) “Barışçıl toplanma ihlalleriyle ilgili yargı yolsuzluğuna karşı mücadele”,

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO)

Yağız Kutlubay  (F9 – Levent) “Haiti’deki kritik altyapı standartlarının iyileştirilmesi”

BM Çevre Programı (UNEP)

Elif Beyza Ata  (9A – Tepeören) “Yaban hayatının yasa dışı ticareti ve kaçakçılığıyla mücadele”

BM Silahsızlanma Ofisi (UNODA)

Bade Altınay (10D – Tepeören ) “Çocuk askerler sorununu çözmek için Silahsızlanma, Terhis ve Yeniden Entegrasyon (DDR) Programının uygulanması”

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (UNESCO)

Alara Celayir (11A- Levent) “Dijital çağda mahremiyetin korunması”

Özel Komiteler ve Tasarı Başkanları

Bu yıl özel komitelerde üç öğrencimiz görev aldı, üçü de tasarı başkanı oldu ve komitelerinden gerekli oy çokluğunu sağlayarak sundukları çözüm önerilerini komitelerinden geçirmeyi başardı.

Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC)

MUNDP’22 konferansının bu yılki temasını oluşturan Latin Amerika ve Karayip Devletleri özel komitesinde yer alan Merve Kaya (10D – Tepeören ) “Karayip denizlerinde deniz korsancılığıyla mücadele” sorunu üzerine iki, “Kuzey Üçgeninde çete şiddetinin engellenmesi” sorunu üzerine iki ve “Kolombiya’da siyasi istikrarın geliştirilmesi” sorunu üzerine bir olmak üzere toplamda beş öneri sundu. Merve Kaya komitesinde başkanlığını yaptığı beş önerisinin üç tanesini oy çokluğuyla komitesinden geçirmeyi başardı.

Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC)

Ekonomik ve Sosyal Konseyde yer alan Defne Eryüksel (10D – Tepeören) “Her türlü insan ticaretine karşı önlem almak” sorunu üzerine altı, “Venezuela’da yüksek enflasyonu ortadan kaldırmak için reformu teşvik etmek” sorunu üzerine bir çözüm önerisi sundu ve beş önerisini komitesinde oy çokluğu ile geçirmeyi başardı.

Ayrıca Defne Eryüksel (10D – Tepeören)  komitesinde “en iyi delege” ve sunduğu çözüm önerileri “en iyi çözüm önerileri” olarak seçildi.

Suç Önleme ve Ceza Adalet Komisyonu (CCPCJ)

Öykü Çorap (10E- Tepeören) “Tutuklu suçluların adil muamele görmesini sağlamak” ile ilgili dört çözüm önerisi sundu ve birini oy çokluğu ile geçirmeyi başardı.

Konferansın Ardından…

MUN Kulübü öğrencilerimiz MUNDP’22 Konferansı ile ilgili izlenimlerini şu şekilde aktardı:

Bu yıl MUN Kulübüne ilk kez katılan ve ilk görevini MUNDP’22 konferansında alan Yağız Kutlubay  (F9 – Levent): “Böyle konferanslara katılmış olsam da hep MUN’in farklı bir deneyim olduğunu duymuştum. Sonunda bu deneyimi ben de tadabileceğim için çok heyecanlıydım. Aynı zamanda bir o kadar da korkuyordum. Konferansa hazırlanırken çok fazla anlamadığım, anlam veremediğim konu ve terimler oldu. Bu durumda öğrenci danışmanlarıma bazen gece yarısında, bazen de sabah erken saatlerde başvurdum. Beni kırmadan her soruma cevap verdiler. Uzun uğraşlar, çözümlerimi saatlerce düzenleme ve üzerine düşünme süreci sonucunda konferans zamanı gelmişti. Öğrenci danışmanlarımın uyarılarını harfi harfine dinledim ve ilk gün çözümlerimi paylaştığım delegelerden oldukça olumlu geri dönüşler aldım. İlk MUN’imdi ve aynı fikirde olduğum arkadaşlarımla görüşmeler yaparak çözümlerimizi paylaşıyorduk. Bir anda kendimi 30 kişiye çözümlerimi anlatırken buldum. İlk günün sonunda gerekli imza sayımı topladım. Aslında ilk hedefimi gerçekleştirmiştim. İkinci gün sabahı çözüm önerilerini tartışmaya başladık. İkinci gün 2. oturumda kendi çözüm önerilerimi ve mantığını açıkladıktan sonra komiteyi ikna etmeyi başardım. Çözüm önerilerim komitemde kabul edilmişti. Amacımı gerçekleştirmiştim ve çok mutluydum. Bu etkinliği düzenleyen ve katılmama destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bu unutulmaz ilk deneyimim ışığında bir sonraki konferanslarımı dört gözle bekliyorum.”

MUN Kulübünde üç yıldır aktif görev alan Merve Kaya (10D – Tepeören ): MUNDP’22 ilk konferansım olmasa da bana birçok açıdan ilkler yaşatan bir konferanstı. Geçtiğimiz yıllarda okulumdaki tecrübeli arkadaşlarımın üstlendiği ve çok bizlere yardımcı oldukları ‘takım kaptanlığı’ pozisyonunu bu sene ilk kez tanıma şansına sahip oldum. Sadece kendi başarıma odaklanmak yerine, okulumdan katılım gösteren herkesin başarısını düşünmem gerekiyordu. Başlarda bu pozisyonda gerçekten başarılı olabilecek miyim diye sorgularken, şimdi konferans geneline baktığımda bu görevimi başarıyla yerine getirmenin verdiği gurur içerisindeyim diyebilirim. Aynı zamanda, bu konferans kendi okulum dışında özel bir komitede katılım gösterdiğim ilk konferanstı. İşleyiş açısından farklı bir prosedürle tanıştığım unutulmaz bir deneyim yaşadım. Hazırlık ve konferans süreci boyunca bizlerden yardımını asla eksik etmeyen ve her an yanımızda olan kulüp danışman hocalarımıza ve özellikle danışman öğrenci görevi üstlenen Efe, Berke ve Ayşe’ye teşekkür ederim. Okulumdan katılım göstermiş olan her arkadaşımla gurur duyduğum ve keyif aldığım bir konferans yaşamış olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.”

MUN Kulübünde üç yıldır aktif görev alan Defne Eryüksel (10D – Tepeören): Bu benim ikinci MUNDP deneyimimdi. Aslında bu sene daha heyecanlıydım, çünkü gerçekten çok iyi hazırlanmıştım; daha fazla zaman harcamış, daha özenli bir çalışma yapmıştım. Daha önceden katıldığım bir konferanstı ve ne beklemem gerektiğini biliyordum. Konferans öncesi hazırlık sürecimde danışman öğrenci arkadaşlarımın ve öğretmenlerimin de bu süreçte bana çok katkısı oldu. İlk gün hemen benim yazdığım öneri tartışmaya açılınca pek beklemediğim için biraz heyecanlandım ve çok istediğim gibi geçmedi. Fakat diğer iki gün her hazırlığımı yaptım, bu da bana hem rahatlık hem de güven verdi. Bu konferans kesinlikle beklediğimden iyi geçti. Beklentimin üstünde bir performans sergiledim ve bu da beni ilerideki katılacağım konferanslar için daha çok motive etti. Ayrıca uluslararası bir platformda kendimizi tanıma fırsatı elde edebildik. Bu süreçte hem akademik hem de sosyal açıdan kendime çok şey kattığımı düşünüyorum. Ayrıca komitemde en iyi delege olarak seçilmem ve hazırladığım çözüm önerilerinin en iyi öneriler olarak seçilmesi kendime olan güvenimi de çok arttırdı. Bana böyle bir deneyim yaşama imkânı veren okuluma ve hazırlanma sürecimde bana destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bence herkes MUN etkinliklerine katılmalı.”