Düşünmeyi Görünür Kılmak

2884

Ortaokul Sosyal Bilimler Bölümümüz ve Öğrenme Geliştirme Merkezimiz, Amerikan felsefeci Nelson Goodman’in “Visible Thinking (Düşünmeyi Görünür Kılma)” yaklaşımına dayalı “Gör, Düşün, Merak et” etkinliğiyle öğrencilerimizin düşünme becerilerini geliştirmeyi sürdürüyor.

Goodman’in Harvard Üniversitesi’nde kurduğu araştırma grubu Sıfır Projesi’nin (Project Zero) “Visible Thinking” yaklaşımı; bireyin disiplinler arası düşünme, sorgulama, anlama, yorumlama ve farklı bakış açıları sunma gibi üst düzey bilişsel sürecini destekliyor.

gordusunmeraket_haber

Etkinlik, her iki yerleşkemizde ortaokul 6. sınıflarda 11 – 14 Ekim tarihleri arasında “Yeryüzünde Yaşam”, 7. sınıflarda ise 24 – 27 Ekim tarihleri arasında “Ülkemizde Nüfus” ünitesi kapsamında gerçekleşti.

Öğrencilerimiz bu etkinlikte, geçmiş bilgileri açığa çıkarmak ve merak uyandırmak üzere seçilen bir resmi parça parça inceledi. Gördükleri resmin her parçasında tahminlerde bulundular. Düşüncelerini nedenleriyle birlikte açıklayarak merak ettikleri şeyleri sordular.

gordusunmeraket_haber2

6. sınıf öğrencilerimiz, Dünya hakkındaki bilimsel bilgilerin öncesinde insanların ne gibi düşünce ve bakış açıları olduğunu ifade ederek, coğrafya ve astronomi bilimleriyle doğru ve güvenilir bilgilere ulaşıldığını fark ettiler. NASA örneğinden hareketle günümüzde evrenin çok iyi incelenebildiğini ifade ettiler. 7. sınıf öğrencilerimiz ise dünya nüfusunun doğumlar, ölümler, göçler ve savaşlarla nasıl etkilendiğini sorguladılar.